34 937 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 655 produktów w 199 kategoriach

Ból trzustki – poznaj jego przyczyny i objawy.

Ból trzustki – poznaj jego przyczyny i objawy.Ból trzustki – poznaj jego przyczyny i objawy.

Trzustka to bardzo ważny organ w naszym organizmie. Pełni szereg istotnych funkcji w układzie trawiennym i hormonalnym. Gdy trzustka zaczyna szwankować, pojawia się ból, oznacza to, że wystąpiły zmiany, którymi należy niezwłocznie się zająć.  Przyczyny bólu trzustki mogą być różne, począwszy od podrażnienia, zapalenia tego narządu po najniebezpieczniejszy stan jakim jest nowotwór.

  • Czym zajmuje się trzustka?

  • Jakie są przyczyny bólu trzustki?

Dlaczego trzustka jest taka ważna?

Trzustka jest niewielkim narządem położonym w górnej część jamy brzusznej. Odpowiada ona za szereg procesów zachodzących w naszym organizmie, m.in. produkcję insuliny, glukagonu oraz enzymów trawiennych. Zatem jej funkcja sprowadza się do hormonalnej i trawiennej. Wzmożona praca trzustki jest procesem skomplikowanym, odpowiadając za prawidłowe trawienie i produkcję hormonów musi jeszcze chronić się przed samostrawieniem. Trzustka w przeciwieństwie do wątroby boli. Gdy zaczyna się dziać coś niepokojącego pierwszym objawem jest ból.

Przyczyny bólu trzustki

Ból trzustki może wynikać z przejedzenia, które powoduje podrażnienie tego narządu. Ból towarzyszący tej dolegliwości jest przenikliwy i promieniujący z lewego nadżebrza po kręgosłup. Innym powodem niepokojącego bólu może być zapalenie trzustki – wywołane najczęściej zbyt dużym spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów oraz tłustą dietą.

Zapalenie trzustki – powstające w trzustce złogi nie pozwalają na wydostanie się z niej enzymów trawiennych i organ zaczyna trawić sam siebie. Charakterystycznym objawem jest utrzymujący się ból po lewej stronie brzucha, nudności a nawet wymioty.  Zapalenie trzustki może być również wynikiem działania wirusów, niektórych chorób, a także urazów brzucha. Niekiedy ostre zapalenie trzustki przechodzi w przewlekłe zapalenie.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki -  choroba ta wymaga pobytu w szpitalu i podawania leków zmniejszających wydzielanie enzymów trawiennych. Żywienie ma postać dojelitową, jeśli istnieje potrzeba podawane są antybiotyki.

Przewlekle zapalenie trzustki -  choroba charakteryzuje się powracającym i nieustępującym bólem, nie pozwalającym na normalne funkcjonowanie.  Trwająca choroba degeneruje trzustkę doprowadzając do zatkania i stopniowego zwapnienie kanalików trzustkowych.  Zaczynają się powtarzać także pozostałe objawy takie jak cuchnące biegunki, wymioty, zażółcenie skóry, a także cukrzyca.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki -  ten stan wymaga od chorego ścisłego przestrzegania diety niskotłuszczowej, eliminację alkoholu a także w niektórych przypadkach usunięcie chorej części trzustki, by pozbawić chorego bólu i przetykanie kanalików trzustkowych.

Torbiele trzustki – mogą być  one skutkiem zapalenia trzustki, oraz przebytych urazów. Towarzyszy im silny ból o dużym natężeniu. Torbiele powodują także nudności, wymioty oraz uczucie wzdęcia. Są one tworami zawierającymi w swoim wnętrzu soki trawienne, materiał tkankowy oraz krew. Niewielkie torbiele potrafią wchłonąć się same, natomiast większe zmiany wymagają wdrożenia leczenia.

Nowotwór trzustki – jest to najbardziej poważna przyczyna bólu trzustki. W początkowym etapie choroba nie daje żadnych objawów, by zaatakować  silnym bólem, nie do wytrzymania. Często powodem wystąpienia raka trzustki jest cukrzyca.

zapalenie trzustki trzustka ból trzustki objawy chorób trzustki rak trzustki trzustka objawy trzustka objawy choroby
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Janek
Ocena:
Zapalenie trzustki to paskudna sprawa, która ciągnie się niemiłosiernie długo, radze uważać.
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Jak byłam w szpitalu młody chłopak miał zapalenie trzustki przez 1,5 tygodnia nic nie jadł był tylko pod ciągłą kroplówką i na środkach przeciwbólowych, masakra...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 937 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 655 produktów w 199 kategoriach