35 137 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 697 produktów w 199 kategoriach

Ból głowy – o czym może świadczyć? Podpowiadamy możliwe przyczyny.

Ból głowy – o czym może świadczyć? Podpowiadamy możliwe przyczyny.Ból głowy – o czym może świadczyć? Podpowiadamy możliwe przyczyny.

Zna go każdy. Dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni. Ból głowy to bardzo powszechna dolegliwość. Może być problemem samym w sobie lub towarzyszyć innym chorobom. Czasem pojawia się sporadycznie, ale zdarza się, że jest przewlekły i zakłóca normalne funkcjonowanie.

Ze względu na charakter bólu głowy oraz jego lokalizację, można pokusić się o próbę postawienia wstępnej diagnozy. Ważne jednak, by pamiętać, że jest ona jedynie orientacyjna. Gdy ból ma szczególnie silne natężenie, pojawia się zbyt często lub nie radzi sobie z nim zwykła tabletka przeciwbólowa, warto udać się po pomoc do lekarza.

 • Jakie są rodzaje bólu głowy?

 • Jakie są przyczyny bólu głowy?

 1. Tępy lub pulsujący ból w okolicach nosa, policzków i środka czoła.
  Może oznaczać ostre, czy przewlekłe zapalenie zatok. Zmiany zapalne błony śluzowej zatok zaostrzają się pod wpływem chłodu i wiatru, dolegliwości nasilają się przy pochylaniu głowy. Chorym zatokom towarzyszy uczucie zatkanego nosa, brak węchu i gęsty, ropny katar.
 2. Ostry, pulsujący ból, często jednej strony głowy.
  Może zwiastować migrenę. Taki ból trwa długo, od kilku do nawet kilkunastu godzin, utrzymuje się do kilku dni. Czasem poprzedza go tzw. aura, czyli zaburzenia zmysłów. Mogą pojawić się mroczki lub błyski przed oczami, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, a z bólem nudności i wymioty. Na ataki migreny zaleca się wizytę u neurologa, gdyż leczenie domowe jest tu nieskuteczne.
 3. Obustronny, ściskający, niezbyt nasilony, ale uporczywy ból głowy.
  To może być ból napięciowy. Często dotyczy potylicy lub skroni. Wywołuje uczucie, jakby ściskała nas opaska czy czapka. Narasta z czasem. Może utrzymywać się długie tygodnie z krótkimi przerwami. Wywołują go: stres, przemęczenie, bezsenność lub zbyt długi czas snu, zła dieta, przegłodzenie, częste przebywanie w pozycji za bardzo napinającej mięśnie szyi i karku, nadmiar alkoholu, kofeiny i innych używek.
 4. Nagły, chwilowy ból w okolicach oka.
  To tzw. klasterowy ból głowy, który częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Zaczyna się bólem oka, z czasem dotyczy połowy twarzy. Często łączy się z łzawieniem, katarem, zatkanym nosem. Silny atak szybko mija, lecz nawraca nawet kilka razy dziennie oraz w nocy. Taki stan utrzymuje się przez wiele tygodni.
 5. Dokuczliwy ból okolic potylicy obecny rano.
  Taki ból może przepowiadać nadciśnienie. Mogą mu towarzyszyć: pobudzenie oraz szum lub dzwonienie w uszach. Choroba wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ nieleczona bywa nawet zagrożeniem życia.
 6. Tępy ból tyłu głowy aż po barki.
  Tu przyczyną mogą okazać się problemy z kręgosłupem. Taki ból utrzymuje się przewlekle, nasila się, gdy długo przebywamy w niezmienionej pozycji, np. podczas snu, czy siedzeniu przy komputerze.

To jednak nie wszystko. Ból głowy może mieć bardzo wiele innych przyczyn, jak chociażby:

 • choroby oczu,
 • popsute zęby,
 • infekcje organizmu,
 • ból na tle nerwowym,
 • zatrucie chemiczne,
 • skutek uboczny niektórych leków,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • nowotwory mózgu.

Dlatego nigdy nie powinno się takiego bólu bagatelizować.

ból głowy migrena przyczyny bólu głowy co może znaczyć ból głowy dlaczego boli głowa co oznacza ból głowy ból z tyłu głowy
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Ból głowy może być naprawdę uporczywy i wiem coś o tym, mam problem z kręgosłupem i często bola mnie także zatoki.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 35 137 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 697 produktów w 199 kategoriach