44 677 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Badania diagnostyczne – najważniejsze parametry dla kobiet i mężczyzn. Co należy wykonać?

Badania diagnostyczne – najważniejsze parametry dla kobiet i mężczyzn. Co należy wykonać?Badania diagnostyczne – najważniejsze parametry dla kobiet i mężczyzn. Co należy wykonać?
Bilans zdrowia, czyli profilaktyczne badania diagnostyczne, powinno wykonywać się regularnie, niektóre parametry minimum raz w roku. Wyjątek stanowią osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Według zaleceń lekarza muszą one przeprowadzać je nieco częściej. Jakie parametry powinni sprawdzać mężczyźni, a jakie kobiety?
 

Badania dla kobiet i mężczyzn 

Badania diagnostyczne należy wykonywać systematycznie bez względu na płeć i wiek. Niemniej jednak zakres parametrów może nieco się różnić u młodszych i starszych osób.

  • Kobiety między 20. a 30. rokiem życia nie mogą zapominać o morfologii krwi, stężeniu glukozy, badaniach moczu, pomiarach ciśnienia tętniczego krwi, poziomie elektrolitów (sód, potas, wapń, fosfor, magnez – raz na 3 lata), lipidogramie (raz na 5 lat), USG jamy brzusznej (raz na 3 do 5 lat), RTG klatki piersiowej (raz na 5 lat), kontroli stomatologicznej (raz na pół roku), badaniach ginekologicznych (raz w roku)  i samokontroli piersi.
  • Kobiety między 30. a 40. rokiem życia powinny wykonać takie same badania jak młodsze roczniki, a dodatkowo: kontrolę wzroku u okulisty i badanie dna oka, USG piersi i transwaginalne.
  • Kobiety powyżej 50. roku życia życia powinny rozszerzyć pakiet o EKG (elektrokardiogram), gastroskopię, test na obecność krwi utajonej w kale, badania densytometryczne, badanie stomatologiczne łącznie z czyszczeniem osadu, kontrolę znamion i pieprzyków, mammografię i badanie profilu tarczycowego oraz hormonów płciowych.
  • Mężczyźni między 20. a 30. rokiem życia mimo młodego wieku corocznie powinni wykonać: morfologię krwi, badanie moczu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziom elektrolitów (sód, potas, wapń, fosfor, magnez – raz na 3 lata), lipidogram (raz na 5 lat), USG jamy brzusznej (raz na 3 do 5 lat), RTG klatki piersiowej (raz na 5 lat), kontrolę stomatologiczną (raz na pół roku), samobadanie jąder, badanie jąder przez lekarza (raz na 3 lata) i badania proktologiczne (jeśli znajdują się w grupie ryzyka raka prostaty).
  • Mężczyźni między 30. a 40. rokiem życia powinni wykonać te same badania co młodsze roczniki.
  • Mężczyźni powyżej 50. roku życia ze względu na rosnące ryzyko zawału i udarów powinni poddawać się badaniom znacznie częściej niż raz w roku. Dodatkowo zaleca się wykonanie EKG (elektrokardiogram), gastroskopii, testu na obecność krwi utajonej w kale, badań densytometrycznych, badań stomatologicznych łącznie z czyszczeniem osadu, kontroli znamion i pieprzyków, kolonoskopii i oznaczenia poziomu antygenu PSA.

Na stronie internetowej https://www.luxmed-diagnostyka.pl znajduje się pełna oferta badań diagnostycznych, dostępnych w wielu miastach w Polsce.

Dlaczego warto się badać?

Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna może nie wystarczyć, aby przez wiele lat cieszyć się dobrym zdrowiem. Każdy, kto dba o swoją kondycję i organizm, powinien wykonywać pełne badania diagnostyczne. Jeśli dokonuje się tego systematycznie, znacznie łatwiej jest reagować na niewielkie odchylenia od norm i w porę rozpocząć leczenie. Wykrycie choroby na wczesnym jej etapie znacznie ułatwia leczenie, pozwala na szybsze wyzdrowienie lub uniknięcie bardzo poważnych komplikacji. 

Do sprawdzenia parametrów z krwi wystarczy jedna wizyta, a pozostałe badania (takie jak USG, mocz i EKG) można wykonać w kilka dni. Żadne z nich nie jest bolesne ani nie stanowi zagrożenia życia. Jedynie podczas pobrania krwi w dzień po ukłuciu może pojawić się na skórze mały siniak. To niewielka cena za zdrowie i życie, dlatego warto pamiętać o bilansie zdrowia i wpisać go już dziś w swój kalendarz.

Badania diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn dlaczego warto się badać jak często warto się badać badania diagnostyczne zakres parametrów

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 677 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach