42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Alergia pokarmowa i jej podstawowe rodzaje. Polecane badania służące do wykrycia alergenów uczulających

Alergia pokarmowa i jej podstawowe rodzaje. Polecane badania służące do wykrycia alergenów uczulającychAlergia pokarmowa i jej podstawowe rodzaje. Polecane badania służące do wykrycia alergenów uczulających
Alergia to pewnego rodzaju nadwrażliwość organizmu na zetknięcie z alergenem. W skutek dostania się alergenu do organizmu zaczynają pojawiać się patologiczne reakcje, do których najczęściej zaliczamy: wysypkę i różnego rodzaju zmiany skórne, a także dolegliwości bólowe wynikające z nieprawidłowo działającego układu pokarmowego.
 
Alrgia obecnie uznawana jest za chorobę cywilizacyjną i z każdym rokiem dotyczy coraz więcej osób. Głównymi przyczynami alergii jest spożywanie przetworzonej żywności, zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierna higienizacja życia.
 
Alergie można podzielić na alergię natychmiastową (IgE-zależna) i  alergię opóźnioną (IgG-zależna). Dodatkowo z pojęciem alergii bardzo mocno powiązane jest określenie – nietolerancja pokarmowa.

Różnice pomiędzy alergią IgE-zależną (natychmiastową), a alergią  IgG-zależną (opóźnioną)

Alergia IgE daje natychmiastowe i widoczne gołym okiem zmiany patologiczne, które pojawiają się od razu po zetknięciu się z alergenem uczulającym. Najpopularniejszymi rodzajami alergii IgE jest alergia pokarmowa, kontaktowa lub wziewa. Do główny objaw alergii IgE zaliczmy wysypkę, obrzęki oraz duszności.

Alergia IgG to alergia opóźniona, która daje pierwsze objawy nawet po kilku dniach od spożycia alergenu. Z tego też powodu jest bardzo ciężka do zdiagnozowania i często ma charakter tymczasowy. W procesie leczenia alergii IgG odpowiednia jest właściwa diagnostyka, probiotyki oraz zmiana diety.

Powiązanie nietolerancji pokarmowej z alergią pokarmową

Nietolerancja pokarmowa to dolegliwość, która objawia się niemożliwością strawienia konkretnych substancji pokarmowych, związany z niedoborem enzymów rozkładających je w organizmie. Najczęstszą nietolerancją pokarmową jest nietolerancja laktozy, fruktozy  lub histaminy.

Różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe bardzo często mylone są z pojęciem alergii pokarmowej. Nietolerancja pokarmowa polega na braku lub niedoborze enzymów, które rozkładają takie substancje jak fruktoza, laktoza czy histamina. Natomiast każda alergia pokarmowa (IgE-zależna i IgG-zależna) dodatkowo angażuje układ immunologiczny. Najczęściej pojawiające się objawy alergii pokarmowej IgG- zależnej

Alergia pokarmowa opóźniona daje bardzo wiele oznak, które nie zawsze od razu są rozpoznawalne i związane właśnie z tego typu dolegliwością. Do najczęściej pojawiających się symptomów choroby zaliczymy:

  • stałe uczucie zmęczenia
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, biegunki i zaparcia, bóle brzucha
  • nawracające bóle głowy
  • różnego rodzaju problemy skórne: wysypki, rumień, atopowe zapalenie skóry
  • ciągłe wahania masy ciała
  • badania pozwalające stwierdzić alergię opóźnioną

Alergia pokarmowa opóźniona diagnozowana jest za pomocą testów z krwi ImuPro. Na podstawie wyników testu lekarz określa ścisłą dietę, która całkowicie eliminuje składniki pokarmowe uczulające pacjenta. Dodatkowo, jeżeli przewiduje osłabienie mikroflory jelit u pacjenta kieruje go na jeszcze jedno badanie nazywane, jako KyberKompaktPro. Pozwala ono zdiagnozować stan immunologiczny pacjenta i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednią probiotykoterapię.

Różnego rodzaju badania na alergię pokarmową bezpiecznie można wykonywać w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Instytut działa w Polsce od wielu lat, zatrudnia specjalistów z rozmaitych dziedzin medycyny, dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym i diagnostycznym. Instytut mikroekologii posiada własne laboratorium, wykwalifikowany zespół diagnostów laboratoryjnych i specjalizuje się diagnostyką alergii pokarmowych opóźnionych i mikroflory jelit.

alergia alergia pokarmowa nietolerancja pokarmowa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach