39 937 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

60% mężczyzn zmaga się z powiększoną prostatą. Jak z nią walczyć?

60% mężczyzn zmaga się z powiększoną prostatą. Jak z nią walczyć?60% mężczyzn zmaga się z powiększoną prostatą. Jak z nią walczyć?

Łagodny rozrost prostaty, nazywany przez lekarzy jako BPH jest powszechnie rozpoznawany pod pojęciami gruczolak stercza oraz powiększona prostata. Jest to problem hormonalny mężczyzn, u których po ok. 45. roku życia, gruczoł krokowy zaczyna się powiększać.

Proces rozrostu prostaty przebiega powoli, jednak z biegiem lat problem zaczyna się nasilać. Rozrastająca się prostata coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej, co skutkuje utrudnieniami w kwestii oddawania moczu.

Czym objawia się powiększona prostata?

Przerost prostaty występuje u 60 proc. mężczyzn po sześćdziesiątce oraz u 80 proc. mężczyzn po 80. roku życia. Do najczęstszych objawów prostaty zaliczamy:

  • nagłą potrzebę oddania moczu
  • częste oddawanie moczu w nocy (mimo że jest to kilka kropli)
  • wyciekanie moczu z cewki moczowej
  • uczucie ciągłego parcia na pęcherz
  • śladowe ilości krwi w moczu
  • dłuższy czas potrzebny do rozpoczęcia opróżnienia pęcherza
  • konieczność natężania się, aby opróżnić pęcherz

Jak leczyć powiększoną prostatę?

Łagodny rozrost prostaty można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. W początkowym stadium, pacjent zobowiązany jest do przyjmowania leków, które:

  • obniżają napięcie mięśni gładkich dróg moczowych,
  • zmniejszają obrzęki i przekrwienie szyi pęcherza moczowego
  • poprawiają elastyczność gruczołu krokowego i drożność pęcherza

Leczenie operacyjne jest zalecane w momencie, gdy gruczolak jest już duży, mocz zalega w pęcherzu i gdy dochodzi do częstych zakażeń układu moczowego.

Do czego prowadzi nieleczony gruczolak?

Mężczyzna, który zaobserwuje u siebie którykolwiek z powyższych objawów, powinien niezwłocznie udać się do Poradni Urologicznej, ponieważ konsekwencje powiększonej prostaty mogą być niebezpieczne w skutkach.

Nieleczony łagodny przerost prostaty prowadzi do całkowitego zamknięcia światła przewodu moczowego na skutek ucisku prostaty, co wywołuje ostry ból i konieczność cewnikowania w celu usunięcia nagromadzonego moczu. Ponadto, cofający się mocz w moczowodach wywiera ciśnienie na miedniczki nerkowe, co po pewnym czasie prowadzi do stałych zmian w nerkach.

gruczolak problemy z oddawaniem moczu powiększona prostata prostata leczenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 39 937 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach