42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 776 produktów w 204 kategoriach

6 skutecznych sposobów na alergię i astmę

6 skutecznych sposobów na alergię i astmę6 skutecznych sposobów na alergię i astmę
Alergia wziewna i astma mają podobne do siebie objawy. Nieleczona lub leczona w niewłaściwy sposób alergia doprowadza do powstania astmy. Ich objawy można jedynie załagodzić, nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Poznaj 6 skutecznych sposobów na normalne funkcjonowanie w otoczeniu pełnym pyłów i zanieczyszczonego powietrza.
 

Alergia na pyłki - przyczyny i objawy

Alergia jest niewłaściwą reakcją organizmu, a dokładniej układu immunologicznego na spotkanie z alergenem. W przypadku alergii wziewnej ciałami obcymi wywołującymi objawy alergiczne są wszelkie pyłki roślin, roztocza kurzu w domu, sierść zwierząt dostające się podczas oddechu. Organizm osób zdrowych ignoruje obecność alergenów, natomiast u osób chorych układ immunologiczny wytwarza przeciwciała i wywołuje stan zapalny, aby usunąć je z organizmu. Podczas pierwszego kontaktu z alergenami, organizm “uczy się” je rozpoznawać i przy kolejnym spotkaniu wywołuje reakcję uczuleniową.

Objawy alergii:

 • wodnisty katar,
 • kichanie,
 • łzawienie oczu,
 • świszczący oddech,
 • wysypka na skórze,
 • obrzęk.

Nie bez znaczenia jest środowisko w którym żyjemy. Zanieczyszczenie powietrza - obecność szkodliwych pyłów w powietrzu, znany jako smog, szczególnie źle wpływa na osoby o słabszym układzie odpornościowym. Grupą mocniej narażoną na destrukcyjne działanie smogu są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i właśnie alergicy i astmatycy.

Astma - przyczyny i objawy

W Polsce choroba ta dotyka ponad 4 milionów ludzi, w tym 10% to dzieci. Astma (nazywana dychawicą oskrzelową) ma charakter przewlekły. W porównaniu do alergii, która występuje sezonowo, o astmie można mówić w momencie, gdy objawy są chroniczne. Astma polega na zwężaniu oskrzeli przez co zmniejsza się przepływ powietrza podczas wdechu i wydechu. Można ją podzielić ze względu na podłoże występowania - podłoże alergiczne (astma atopowa) lub niealergiczne (astma nieatopowa).

Objawy u większości osób chorych są powiązane z alergią, czyli nieprawidłową reakcją na alergeny. Ma to związek z nadprodukcją ilości przeciwciał zwykle typu IgE. U dzieci bardzo często pojawia się astma alergiczna, u dorosłych pojawia się postać nieatopowej alergii.

W astmie o podłożu alergicznym zwykle występują objawy takie jak:

 • zapalenie spojówek
 • przewlekły nieżyt nosa
 • atopowe zapalenie skóry

Pojawienie się tych objawów wzmaga wdychanie dymu papierosowego, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez pyły czy dwutlenkiem węgla, niewłaściwa prozapalna dieta. Przyczyny astmy nie są do końca znane, wiadomo jest, że tak jak alergia ma duży związek z genetyką. Gdy ktoś w rodzinie zmagał się z astmą, występuje zwiększone prawdopodobieństwo, że pojawi się również u krewnych.

Sposoby na alergię i astmę - jak sobie z nimi radzić?

 • Oczyszczacz powietrza - nieoceniona i skuteczna pomoc

Oczyszczacz powietrza od samego początku został zaprojektowany z myślą o alergikach i astmatykach. Postawiony w pokoju miał za zadanie oczyszczać powietrze z kurzu i roztoczy. W ostatnich latach zwiększyła się świadomość Polaków na temat zanieczyszczonego powietrza, stąd wzrosła popularność oczyszczaczy powietrza, maseczek antysmogowych czy np. roślin antysmogowych.

Skuteczny oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków powinien zawierać przede wszystkim filtr HEPA, klasa tego filtra nie ma większego znaczenia, każdy będzie efektywnie wyłapywał nawet najmniejsze pyłki. Jednak bardzo ważną funkcją jest tryb automatyczny.

Po włączeniu tego trybu oczyszczacz inteligentnie dopasowuje prędkość wentylatora do stanu powietrza - jeżeli jakość powietrza jest zła to urządzenie zwiększa obroty wiatraka, aby szybciej przefiltrować powietrze. Dobrze skonfigurowany tryb automatyczny zapewnia lepszą ochronę niż obecność wysokiej klasy filtra HEPA. Tak jest w oczyszczaczach firmy Klarta, które są idealnie przystosowane do polskich warunków podczas smogu, ale też są godne polecenia jako oczyszczacze dla alergików i astmatyków. Modele Forste 2 i Stor przechodzą na wyższy tryb już przy 16 mikrometrów stężenia PM2,5, podczas gdy wiele urządzeń innych producentów reagują i przechodzą z najwolniejszego na wyższy przy np. 50 mikrometrów PM2,5. Na Klarta.pl oba oczyszczacze są w atrakcyjnych cenach, a ich skuteczność docenia grono zadowolonych użytkowników i duże serwisy internetowe jak PC World.

Ważne jest również dobranie odpowiedniego pod względem wydajności urządzenia. Mała wydajność oczyszczacza będzie powodowała skuteczną filtrację w większym pokoju. Dlatego warto kierować się parametrem CADR lub przepływem powietrza – na 1 m² pokoju powinno być 8 m³/h, więc na 20 m² pokój powinno być minimum 160 m³/h CADR.

Odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza będzie ochraniał przed zanieczyszczonym powietrzem nie tylko zimą, ale też w pozostałe dni chroniąc przed pyłkami, usuwając kurz i roztocza w mieszkaniu. Na stronie Klarta.pl można znaleźć nie tylko idealne oczyszczacze dla alergików, ale też dostać filtry w atrakcyjnych cenach, co sprawia, że te urządzenia są tanie w eksploatacji.

 • Ograniczyć ilości firanek, koców, dywanów

Wyposażenie domu wykonane z materiału powinny być zminimalizowane z otoczenia alergika i astmatyka. W nich gromadzi się duża ilość roztoczy kurzu oraz pyłów, które podrażniają układ oddechowy i wywołują infekcję. Firanki można zastąpić na rzecz rolet, ewentualnie wymienić je na gruby i gęsty materiał, który będzie zatrzymywał pyłki wchodzące przez okno.

 • Unikaj wychodzenia z domu podczas dużych stężeń pyłów na zewnątrz

Szczególnie jest to ważne w okresie pylenia, ponieważ pyły z niektórych roślin potrafią unosić się w powietrzu nawet do 200 km. Z tego powodu spacery czy wietrzenie mieszkania w takie dni dla alergików jest niewskazane.

 • Po powrocie do domu zmień ubranie, umyj ręce

Przy ostrych objawach alergii, skuteczną czynnością jest zmiana ubrania na nowe, umycie twarzy i rąk. Niektórzy chorzy myją nawet włosy, ponieważ na włosy osiada wiele pyłów i zanieczyszczeń, a jako, że są blisko twarzy to mogą wywołać reakcję alergiczną.

 • Zmieniaj często pościel

Pościel to skupisko roztoczy, powinna być często prana. Jednak trzeba pamiętać o tym, żeby w lecie nie suszyć jej na zewnątrz, ponieważ stanie się skupiskiem pyłów z roślin.

 • Sprzątaj na mokro

Częste sprzątanie mieszkania to niestety konieczność, należy to robić na mokro. W innym wypadku przecierając na sucho podłogę czy meble, wszystko unosi się w powietrzu i osiada na innych przedmiotach.

alergia astma alergia objawy alergia przyczyny
Komentarze
Dodano: 23 Maj 2019
Autor: Ewek
Ocena:
Super artykuł, jestem alergikiem i wiele z tych rad stosuję w życiu :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 776 produktów w 204 kategoriach