45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Immunoserum botulinicum

Immunoserum  botulinicum odnajduje zastosowanie w leczeniu zatrucia jadem kiełbasianym, czyli toksyną notulinową. Immunoserum  botulinicum działa poprzez zobojętnienie toksyny jadu kiełbasianego typów A, B i E.

Przeciwwskazania:

Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną (białko końskie).

Jednakże w sytuacjach ciężkiego zatrucia i konieczności zastosowania antytoksyny botulinowej, można podawać ją metodą odczulającą, lub pod osłoną (tj. po podaniu) środków przeciwwstrząsowych.

Kiedy zachować szczególną ostrożność:

  • Przed zastosowaniem Immunoserum  botulinicum należy przeprowadzić wywiad, dotyczący stanów alergicznych pacjenta oraz otrzymywania przez niego poprzednio antytoksyny końskiej.
  • Nigdy nie należy wykonywać próby śródskómej ani wstrzykiwać preparatu bez gotowego do użycia zestawu przeciwwstrząsowego.

Antytoksyny otrzymanej z surowicy koni nie wolno podawać osobom:

  • u których stwierdzono uczulenie na białko końskie, o których z wywiadu wiadomo, że są alergikami, które już otrzymywały poprzednio antytoksynę końską.

Działania niepożądane:

Podobnie jak po innych antytoksynach pochodzenia zwierzęcego obserwuje się niezbyt częste, lecz poważne reakcje ogólne o podłożu alergicznym tj. wstrząs anafilaktyczny i/lub choroba posurowicza.

Choroba posurowicza rozpoczyna się między 7 a 20 dniem po podaniu preparatu i objawia się obrzękiem w miejscu iniekcji, powiększeniem węzłów chłonnych, podwyższeniem ciepłoty ciała, obrzękiem stawów, pokrzywką, w ostrych przypadkach uszkodzeniem nerek.

Na skutek nadmiaru antygenu (obcogatunkowego białka) powstające przeciwciała klasy IgG tworzą z nimi kompleksy. U pacjentów powstają również przeciwciała klasy IgE odpowiedzialne za pojawiającą się w tym zespole uogólnioną pokrzywkę. Kompleksy są stopniowo wychwytywane przez układ makrofagów, a częściowo odkładane w śródbłonku naczyń, w błonie podstawnej kłębków nerkowych, stawach, mięśniach.

Bardzo rzadko mogą wystąpić powikłania neurologiczne w postaci zapalenia nerwów splotu barkowego, nerwów czaszkowych i obwodowych (tj. encefalopatia) lub zespołu Guillan-Barre'a (ostre idiopatyczne zapalenie wielonerwowe). Objawy choroby ustępują po usunięciu antygenu z organizmu.

Bardzo rzadko mogą występować stany w miejscu podania tj. obrzęk i ból.


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach