45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zaburzenie rytmu serca

Nieprawidłowy rytm serca, czyli tak zwana arytmia może być wynikiem zaburzeń w rytmiczności lub częstotliwości powstawania bodźców, lub także powstawać za sprawą zaburzeń ich przewodzenia, czyli tzw. bloków.

Niekiedy dochodzi do nich także wskutek nadpobudliwości mięśnia sercowego i jego reagowania na bodźce pochodzące z tzw. poza zatokowych ośrodków bodźcotwórczych. Powstają wtedy zmiany częstości lub nieregularności ewolucji skurczowo-rozkurczowych.

Zmiany rytmu serca to przede wszystkim:

  • przyspieszenie lub zwolnienie prawidłowego (zatokowego) rytmu serca z zachowaniem regularności pobudzeń,
  • wystąpienie ewolucji dodatkowych, wyzwalanych z różnych ognisk bodźcowych,
  • wypadaniu oczekiwanych ewolucji pracy serca,
  • bezładnym pojawianiu się komorowych ewolucji serca w wyniku nieregularnego, chaotycznego przewodzenia pobudzeń przedsionków na węzeł przedsiąkowo-komorowy i następnie na komory, do czego dochodzi w stanach trzepotania i migotania przedsionków.

Zachorowaniu na tę dolegliwość sprzyjają:

  • Choroby serca oraz układu krążenia: wady zastawkowe serca, kardiomiopatie, choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia serca, zapalenie mięśnia serca, zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia, niewydolność krążenia.
  • Zaburzenia endokrynologiczne: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, przysadki mózgowej lub kory nadnerczy.
  • Zaburzenia w składzie elektrolitowym krwi: zbyt duże lub zbyt małe stężenie potasu, sodu lub magnezu.
  • Zaburzenia rytmu serca mogą pojawić się jako efekt uboczny stosowania różnych leków, również leków stosowanych przeciw zaburzeniom rytmu serca.

Pozostałe czynniki wpływające na powstawanie tego zaburzenia to:

  • Spożycie takich używek jak alkohol, kawa, herbata, narkotyki, napoje z zawartością kofeiny.
  • Stres oraz przewlekłe zmęczenie
  • Zalecenia ogólne

Istotne jest, by przeprowadzić diagnostykę wraz ze wstępnym leczeniem w warunkach szpitalnych. Niegroźne arytmie nie wymagają od chorego zredukowania aktywności fizycznej. Jednak arytmia w niektórych przypadkach może być spowodowana przez wysiłek fizyczny i stwarzać zagrożenie dla życia. Wtedy konieczne jest ograniczenie aktywności. Gdy pojawią się zawroty głowy oraz omdlenia, to wtedy przeciwwskazana jest praca na wysokości oraz kierowanie pojazdami i maszynami (dźwigi, prasy). Z diety powinny zostać wyeliminowane substancje zawierające kofeinę i alkohol.

Leczenie farmakologiczne.

Istnieje wiele różnych grup leków, za pomocą których leczyć można arytmię. Ich dobór jest uzależniony od rodzaju arytmii i jej nasilenia. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie stosowanie jednego leku, by opanować arytmię. Wtedy zwykle kojarzy się ze sobą leki z kilku grup. Poza samymi lekami stosować można także różne preparaty, dzięki którym uzupełni się niedobory potasu lub magnezu.

W przypadku migotania przedsionków konieczne jest okresowe lub stałe stosowanie leków ograniczających krzepliwość krwi (tzw. antykoagulantów).

W nawrotowych i groźnych dla życia arytmiach może być konieczne wszczepienie na stałe specjalnych urządzeń mających za zadanie szybkie umiarowienie rytmu serca. Są to tzw. kardiowertery-defibrylatory. W przebiegu niektórych arytmii lub z powodu konieczności stosowania dużych dawek leków antyarytmicznych może okazać się konieczne wszczepienie stymulatora serca w celu zapewnienia odpowiedniej częstości akcji serca.

W przypadku niektórych arytmii (przy pomocy badania elektrofizjologicznego połączonego z cewnikowaniem serca) możliwe jest odnalezienie obszaru w mięśniu serca, w którym dochodzi do powstania arytmii. Umożliwia to jego całkowite zniszczenie i wyleczenie pacjenta.


choroby serca leczenie arytmii zaburzenie rytmu serca przyczyny arytmia a ciąża
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach