43 275 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 853 produktów w 207 kategoriach

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenia wątroby typu A powszechnie określane jest jako żółtaczka pokarmowa albo choroba brudnych rąk. Rozwija się w organizmie człowieka przez długi czas, a daje przeważnie dopiero po 2. tygodniach.

To jak często występuje zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu A, uzależnione jest od warunków higienicznych panujących w danym miejscu. Dlatego też w statystykach przodują kraje afrykańskie i azjatyckie. W związku z coraz większymi możliwościami podróżowania do najdalszych zakątków świata ofiarami stają się turyści. Skażona wirusami woda pitna lub owoce, które miały z nią kontakt stanowią najczęstsze przyczyny zachorowań. Warto wiedzieć, że żółtaczka pokarmowa jest również zagrożeniem dla pracowników kanalizacji, laboratoriów, przedszkoli, a nawet szpitali na oddziałach dziecięcych. Ci ostatni ryzykują zarażeniem poprzez kontakt z noworodkami, których matki wcześniej chorowały. Zdarza się również, że do zarażenia dochodzi przez zakażoną krew lub niesterylne narzędzia medyczne. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Przez wiele dni możesz nie wiedzieć, że nosisz wirusa

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to bardzo uciążliwa choroba. Przez pierwszy okres jej rozwoju człowiek nie zdaje sobie sprawy z infekcji. Pierwsze objawy żółtaczki pokarmowej można dostrzec przeważnie po 15 dniach od zarażenia. Ma to związek, z tym że wirus rozwija się najpierw w przewodzie pokarmowym, po czym dopiero dochodzi do zakażenia wątroby. Wtedy chory doświadcza uczucia ogólnego znużenia, stany podgorączkowe i utrata łaknienia. Zauważalne w trakcie rozwoju choroby jest ściemnienie moczu aż do koloru ciemnego piwa. Jest to reakcja organizmu na uszkodzenie komórki wątrobowej. Żółkną białka oczu i skóra, która również może swędzieć. U niektórych pojawiają się wymioty, a czasem biegunka, która nęka głównie dzieci. Ostatnie stadium choroby to bóle żołądka i wątroby. Ogólna niedyspozycja trwa do 50. dni, jednak zdarzają się przypadki poważnego zachorowania, które zmuszają człowieka do cierpienia przez nawet 6 miesięcy. Takie poważne przypadki dotyczą zwykle osób powyżej 40. roku życia, gdzie 40% z nich wymaga hospitalizacji.

Choroba brudnych rąk

Wirusowe zapalenie wątroby typu A bardzo często jest nazywane chorobą brudnych rąk. W krajach dobrze rozwiniętych, w celu jej uniknięcia należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk przed jedzeniem, czy niespożywanie produktów, które znajdują się w podejrzanym miejscu. Istotna jest także czystość spożywanych warzyw i owoców. Wirus może również występować w nieprzegotowanej wodzie lub mleku. Ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A można zmniejszyć dzięki szczepionce, która jest najlepszą profilaktyką tej choroby. Szczepienie jest szczególnie polecane turystom wybierającym się w egzotyczną podróż oraz osobom cierpiącym na przewlekłe schorzenia wątroby.

Leczenie

Wirusowe zapalenie wątroby typu A przeważnie nie wymaga leczenia farmakologicznego. Wystarczy oszczędny tryb życia oraz lekkostrawna dieta bogata w węglowodany, odpowiednią ilość białka oraz zmniejszoną tłuszczów. Powrót do normalnego żywienia powinien się odbyć dopiero po wykonaniu odpowiednich badań. Należy spożywać dużą ilość płynów i ograniczyć przyjmowanie leków, które obciążają wątrobę. Przy leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A należy być czujnym, bowiem u części osób po początkowej poprawie stanu choroby obserwuje się jej nawrót.choroby zakaźne choroba brudnych rąk leczenie zapalenia wątroby typu a typy zapaleń wątroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 275 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 853 produktów w 207 kategoriach