45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego

Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, określane także jako choroba Heinego-Medina albo poliomyelitis, to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, za której powstawanie odpowiedzialny jest wirus polio. Choroba dotyczy substancji szarej rogów przednich rdzenia kręgowego i skupia się na komórkach ruchowych.

Na tę chorobę cierpią dzieci poniżej 5 roku życia. Jej skutkiem może być nieodwracalny paraliż kończyn dolnych.

Przyczyny

Poliomyelitis spowodowane jest wirusem polio typu 1,2, 3. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową i pokarmową. Bliski kontakt z zakażonym i przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z gardła bądź kałem może doprowadzić do rozwinięcia się choroby.

Wirus przedostaje się do organizmu przez śluzówkę jamy nosowo-gardłowej, a następnie przez układ pokarmowy. Gdy już dostanie się do środka, namnaża się w tkance gardła i jelit. Czas inkubacji wynosi między 3 a 21 dniami.

W kolejnym etapie wirus atakuje węzły chłonne i rozprzestrzenia się przez układ krwionośny do układu nerwowego, gdzie może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Na tym etapie organizm broni się przed wirusem, jednak w niewielu przypadkach (1 na 200 osób) układ odpornościowy nie radzi sobie z wirusem. Choroba atakuje coraz to nowe miejsca wewnątrz ciała pacjenta, uszkadzając przy tym układ nerwowy, co prowadzi nawet do trwałego paraliżu.

Leczenie

Schorzenie to można rozpoznać za pomocą badań klinicznych oraz laboratoryjnych pacjenta, które sprawdzą obecność wirusa w kale chorego. Leczenie polega jedynie na leczeniu objawowym.

Profilaktyka

W celu zapobiegania zachorowania na chorobę Heinego-Medina stosuje się szczepionki. Na rynku obecne są jej dwa rodzaje: OPVatenuowana, doustna szczepionka zawierająca żywe szczepy wirusów i IPV – inaktywowana, zawierająca zabite wirusy, stosowana domięśniowo.

W Polsce należy obowiązkowo szczepić dzieci, które od ukończenia 6 tygodnia życia. Kompletne szczepienie to trzy dawki IPV (podawane w 3-4, 5-6, 16-18 miesiącu życia) i jedna dawka OPV podawana doustnie w 6 roku życia.
Prawie 100% dzieci po trzykrotnym podaniu szczepionki IPV jest w stanie wytworzyć przeciwciała ochronne, które zabezpieczają przed zachorowaniem na zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego. Szczepionka zabezpiecza na całe życie.


choroby zakaźne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych choroba Heinego-Medina
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach