45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Uwieźnięcie przepukliny

Przepuklina to schorzenie, które cechuje patologiczne uwypuklenie błony otrzewnej poza anatomiczne granice jamy brzusznej. Do uwypuklenia dochodzi w miejscu o obniżonej oporności. Uwięźnięcie przepukliny stanowi ostre powikłanie, które dotyka najczęściej jelita cienkiego.

Przyczyny

Zawartość w jamie brzusznej utrzymywana jest powłokami, do których należ mięśnie brzucha, wiązadła i rozcięgna. W sytuacjach, podczas których pracują tkanki brzucha (np. śmiech, kaszel, oddawanie stolca) powstaje tzw. tłocznia brzuszna.

Dochodzi wtedy do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego, które może przyczyniać się do osłabienia ścian brzucha, przerwania powłok i utworzenia się przepukliny.

W każdej przepuklinie wyróżnia się jej wrota, czyli pierścienie w powłokach brzucha, przez które przedostają się worek przepuklinowy wraz z zawartością, np. małych fragmentów jelita cienkiego lub grubego, a czasami nawet niektóre narządy jamy brzusznej (te wpłukują się do ogromnych przepuklin).

Wnętrzności przechodzące przez kanał do tkanek tworzą worek przepuklinowy. Dochodzi do gromadzenia się w nim treści przepukliny, tworząc wypukłość. Uwięźnięcie jest przyczyną zakleszczenia się zawartości worka przepuklinowego, czego skutkiem jest upośledzenie treści jelitowej oraz ukrwienie narządu, co w ostateczności przyczynia się do jego martwicy. Schorzenie to jest stanem zagrożenia życia, dlatego też jedynym skutecznym sposobem jego leczenia jest operacja.

U kogo najczęściej występuje?

Przepuklina może dotyczyć osób każdym wieku, jednak istnieją dwie grupy osób, które są najbardziej podatne na chorobę. Najczęściej powstaje u dzieci w okresie intensywnego rozwoju i wzrostu. W wyniki wrodzonych niedoskonałości w układzie mięśniowym są one mniej wytrzymałe na bodźce mechaniczne.

Kolejną grupę stanowią osoby w podeszłym wieku, czyli tzw. okresie, gdy tkanki łączne i mięśnie są słabsze i mniej wytrzymałe.

Na przepukliny (w szczególności pachwinowe) podatni są najbardziej mężczyźni, natomiast u kobiet często spotyka się przepuklinę pępkową będącą powikłaniem licznych porodów. Starsze kobiety z kolei, mają skłonności do przepukliny udowej.

Często chorują również osoby otyłe, cierpiące na przewlekłe zaparcia, chorzy na astmę połączoną z intensywnymi kaszlami, mężczyźni mający problemy z oddawaniem moczu, pracownicy fizyczni oraz osoby po brzusznych operacjach z dużymi bliznami.

Leczenie

Gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny to zarówno leczenie farmakologiczne, jak i fizjoterapeutyczne nie będzie skuteczne. Istnieją natomiast rozmaite metody operowania przepuklin. Jedną z nich jest przedostanie się do worka przepuklinowego, po czym podwiązuje się go i odcina.

Chirurg następnie zszywa po kolei wszystkie uszkodzone warstwy powłoki brzusznej. Jednakże, założenie licznych szwów po takim zabiegu może powodować uczucie ciągnięcia i powstawanie zrostów, dlatego powstała nowoczesna metoda, tzw. beznapięciowa, bez konieczności zakładania szwów.

Gdy mowa o metodzie beznapięciowej to polega ona nałożeniu na wrota przepukliny siatki z włókna sztucznego. Umieszcza się ją, tak by uniemożliwić przemieszczanie się wnętrzności. Obydwa te zabiegi wykonuje się na zewnątrz jamy brzusznej.

Korzysta się także z trzeciej metody, laparoskopii, polegającej na usunięciu przepukliny od wewnątrz. Taka metoda jest ryzykowna, ponieważ pole operacyjne znajduje się wewnątrz klatki piersiowej. Usuwanie przepukliny, niezależnie od metody, zawsze łatwiejsze jest dla chirurga i pacjenta, kiedy zaplanuje się je stosunkowo wcześniej, zanim nastąpi uwięźnięcie. W sytuacji uwięzienie przepukliny, przy ostrym stanie zapalnym, kiedy natychmiast trzeba operować, zwiększone jest ryzyko pojawienia się licznych powikłań.

Osoby, które boją się operacji i chcą jej uniknąć, zakładają specjalny pas brzuszny, składający się z poduszeczki (peloty), sprężystej taśmy i pasa. Po odprowadzeniu przepukliny pelota przyciska mocną skórę i tkankę podskórną tak, by zapobiec wydostawaniu się trzewi z jamy brzusznej.

Nie jest to jednak najpopularniejszą alternatywą, zwłaszcza wśród lekarzy. Ponieważ pasy często nakładane są na nie cofnięte przepukliny lub, co gorsza, uwięźnięte. Skutkiem tego mogą być groźne powikłania, do których należy nawet martwica uwięzionych w przepuklinie jelit.

Po wyleczeniu przepukliny ważne, aby nie podnosić ciężkich przedmiotów i nie podejmować się intensywnej aktywności fizycznej. W 10% przypadków pojawiają się powikłania pooperacyjne w postaci uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych, a także uszkodzenia organów wewnętrznych. Dochodzi nawet do częstych nawrotów choroby, dlatego też należy unikać wszelkiego wysiłku i powrócić do pracy dopiero po minimum 2-3 tygodniach.


choroby układu pokarmowego Uwieźnięcie przepukliny objawy Uwieźnięcie przepukliny metody leczenia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach