45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Uszkodzenie oka energią promienistą

Uszkodzenie oka za sprawą widzialne światła jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ale mimo wszystko nigdy nie wolno go lekceważyć. Nie tylko dlatego, iż są niezwykle trudne w leczeniu. Oko stanowi bardzo wrażliwym organ, dla którego nie wynaleziono do tej pory żadnej alternatywy.

Nie patrz na słońce.

Nie należy spoglądać bezpośrednio na słońce. Każdy o tym wie. Promienie słoneczne nie tylko rażą oczy, mogą też spowodować ich uszkodzenie.

Takie wypadki zdarzają się najczęściej podczas zaćmienia słońca. To rzadki zjawisko, które wiele osób chciałoby zobaczyć na własne oczy. Zapominają o tym, iż nawet podczas całkowitego zaćmienia słońca do Ziemi nadal docierają jego promienie.

Opalaj się z głową.

Istotny jest fakt, że uszkodzenie wzroku ma miejsce nie tylko w trakcie bezpośredniego patrzenia na słońce. Do niebezpiecznego kontaktu ze słońcem dochodzi przede wszystkim podczas opalania oraz długotrwałego przebywania w obszarze promieniowania. Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo narażamy swój wzrok.

Przestrzegaj zasad BHP.

Na uszkodzenie oczu energią promienistą narażeni są nie tylko beztroscy plażowicze czy narciarze. Niektórzy na działanie szkodliwych czynników wystawieni są podczas pracy. Szczególnie dotyczy to spawaczy oraz osób mających do czynienia z aparatem rentgenowskim. Praca z niebezpiecznymi urządzeniami powinna się zatem odbywać przy przestrzeganiu zasad BHP.

Zwróć uwagę na objawy.

Uszkodzenie oka promieniami słonecznymi powoduje ból, zaczerwienie oraz przekrwienie tego narządu. Na powiekach pojawia się obrzęk, z oczu płyną niekontrolowane łzy. Osoba doświadczające takie stanu widzi „mroczki”, obraz staje się rozmazany i niewyraźny. Ogólnie mówiąc, chory ma poważne problemy z widzeniem. W wielu przypadkach takich dolegliwości obecny jest także światłowstręt, skurcz powiek oraz przymglenie rogówki. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do wypadania rzęs oraz łuszczenia się skóry na powiekach.

Poznaj zagrożenia.

Dlaczego warto zatroszczyć się o oczy? Nic nie jest w stanie ich nam zastąpić! Narażając te wrażliwe organy na działanie szkodliwych promieni, ryzykujemy zachorowaniem na szereg nieprzyjemnych i groźnych chorób. Zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, skrzydlik czy ślepota śnieżna to najpopularniejsze z nich.

Zgłoś się do lekarza.

W sytuacji, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, to konieczna jest konsultacja z okulistą. Im wcześniej wdroży się odpowiednie leczenie, tym jej skuteczność wzrasta. Niestety, uszkodzenia oczu energią promienistą są nieodwracalne, a co za tym idzie, niemal niemożliwe do wyleczenia. Lekarz może załagodzić objawy i zminimalizować skutki, jednak w przypadku działania słońca, najlepsza jest profilaktyka!

Noś okulary przeciwsłoneczne.

Okulary posiadające odpowiedni filtr stanowią najprostszy sposób na przeciwdziałanie uszkodzeniom wzroku. Warto mieć na uwadze to by zakładać je nie tylko na pełnym słońcu, ale także przebywając w cieniu. Promienie słoneczne odbijają się bowiem od różnych powierzchni i niepostrzeżenie docierają do naszych oczu.

Dbanie o oczy to nie tylko noszenie okularów przeciwsłonecznych, to także uzupełnienie codziennej diety o produkty bogate w witaminy A, C i E oraz cynk pozwoli dłużej cieszyć się dobrym i zdrowym spojrzeniem na świat!


choroby oczu uszkodzenia oka wywołane światłem oczy a słońce uszkodzenia narządu wzroku
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach