45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Udar mózgu

Udar mózgu (nazywany kiedyś apopleksją) polega na nagłym ogniskowym lub ogólnym zaburzeniu pracy mózgu, które spowodowane jest przez uszkodzenia naczyniowe. Trwa ono ponad 24 godziny lub prowadzi do śmierci. Rozróżnia się udar niedokrwienny mózgu, udar krwotoczny mózgu i krwotok podpajęczynówkowy.

Do pierwszego przypadku dochodzi wskutek gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Stanowi to 85% wszystkich udarów mózgu. Mają one miejsce, gdy tętnica zaopatrująca stanie się niedrożna i do mózgu nie będzie dochodzić wystarczająca ilość krwi. Do udaru dochodzi, gdy zajdą zmiany zakrzepowo-zatorowe spowodowane przez miażdżyce. Zator spowodować mogą także wady serca, niektóre zawały czy migotanie przedsionków.

Udary krwotoczne stanowią 20% przypadków. Ponad połowa jest spowodowana pęknięciem tętniaka naczynia mózgowego, a 30% udarów krwotocznych towarzyszy nadciśnieniom tętniczym, które są związane z miażdżycą naczyń mózgowych.

Udary lakunarne - niewielkie uszkodzenia w rejonie jąder postawy, wzgórza i mostu - przyczyniają się do powstawania charakterystycznych deficytów ruchowych lub czuciowych. Za udary pnia mózgu odpowiedzialne są złożone zespoły zaburzeń neurologicznych, ponieważ obejmują drogi długie, jądra nerwów czaszkowych i szlaki połączeń z móżdżkiem.

Udar mózgu to choroba przede wszystkim ludzi starych. Średni wiek zachorowania mieści się w przedziale 65-70 lat. Obliczono, że ryzyko wystąpienia udaru podwaja się co 10 lat. Jest to choroba często prowadząca do śmierci. W ciągu pierwszych 30 dni choroby umiera 30-50% chorych, W większości krajów rozwiniętych udary mózgu są trzecią w kolejności przyczyną śmierci po chorobach serca i nowotworach.

Do głównych objawów udaru mózgu zalicza się utratę wzroku, mowy i zdolności jej rozumienia, także utratę równowagi. Chory doświadcza problemów z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi. Dodatkowo występuje u niego silny ból i zawroty głowy, niedowład lub porażenie mięśni twarzy i kończyn. Udar jest stanem, który może poważnie zagrozić życiu.

Przy leczeniu udarów mózgu korzysta się z leków przeciwkrzepliwych takich jak np. heparyna. Po udarze przeprowadza się operację, której celem jest odciągnięcie wylanej krwi. W przypadku gdy przyczyną było zwężenie tętnic szyjnych to stosuje się endarterektomię lub angioplastykę tętnic mózgowych, które polegają na usunięciu blaszek miażdżycowych. Gdy chodzi o udary krwotoczne przeprowadza się operację, podczas której podwiązuje się pękniętą tętnicę lub tętniak. 50% osób, które przeżyło udar mózgu ma szanse być samodzielnymi w zakresie większości podstawowych czynności życiowych. Wszystko zależy od tego, jak wcześnie przystąpi się do rehabilitacji.





choroby układu nerwowego Udar mózgu objawy udar mózgu postępowanie Udar mózgu leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach