45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Talasemia

Talasemia określana także jako niedokrwistość tarczowatokrwinkowa stanowi rodzaj anemii wrodzonej, która spowodowana jest przez nieprawidłowe tworzenie się łańcuchów hemoglobiny. Choroba najczęściej spotykana jest w basenie Morza Śródziemnego.

Rolą hemoglobiny jest transport tlenu i zapewnia ona odpowiednie funkcjonowanie komórek. Choroba może przyczyniać się do upośledzenia rozwoju dziecka. W przypadku bardzo zaawansowanej postaci konsekwencją może nawet być niewydolność serca, a nawet śmierć. Stan taki najczęściej występuje pomiędzy 20, a 30 rokiem życia.

Przyczyny choroby

Za talasemię odpowiada błąd w zapisanej w genach informacji na temat budowy cząsteczek hemoglobiny. W efekcie jest to przyczyną zmniejszenia syntezy poszczególnych łańcuchów tego białka. W przypadku, gdy dotyczy ono łańcuchów alfa, mówimy o talasemii alfa, a w przypadku łańcuchów beta – o częściej występującej talasemii beta.

Talasemia występuje pod 3 postaciami:

talasemia major lub jej inna nazwa - anemia Cooleya - ciężka, występująca u homozygot - związana jest z ciężką niedokrwistością, w niektórych przypadkach z żółtaczką, powiększeniem śledziony i wątroby, a czasami nawet z opóźnieniem rozwoju fizycznego; jest to bardzo rzadka postać tej choroby,
talasemia minor - lżejsza, występująca u heterozygot – stanowi łagodną niedokrwistość, skutkuje przeważnie zaburzeniami o niewielkim stopniu; osoby mające chorobę w tej postaci są bardziej uodpornione na choroby wieńcowe,
talasemia intermedia - warunek pośrednim pomiędzy major i minor – chorzy mogą prowadzić normalne życie, ale bywają przypadki, że czasem potrzebują transfuzji krwi np. w przebiegu choroby lub ciąży, w zależności od stopnia ich niedokrwistości.

Do objawów tej choroby zalicza się:

  • pomniejszenie krwinek czerwonych
  • powiększenie śledziony i wątroby
  • problemy z koncentracją
  • spowolniony wzrost
  • zaburzenia w budowie kości

Powikłaniem anemii mogą być częste infekcje, zwłaszcza gdy doszło do usunięcia śledziony lub zawału.

Rozpoznanie i leczenie

W diagnostyce bardzo ważna jest elektroferaza hemoglobiny. Podstawą rozpoznania talasemii jest stwierdzenie określonej hemoglobinopatii.

Leczenie dobierane jest na podstawie zaawansowania choroby. Osoby z ciężkimi postaciami talasemii wymagają przetaczania krwi oraz przeszczepu szpiku kostnego. Czasem wykonuje się także usunięcie śledziony.


choroby układu krążenia przyczyny talasemii objawy talasemii Talasemia diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach