43 632 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to dosyć częsta choroba, którą zarazić się można drogą płciową i za którą odpowiedzialny jest pierwotniak Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy). Średnia ilość zachorowań na świecie wynosi rocznie około 120 milinów. Na tę chorobę chorują częściej kobiety, u których następuje zapalenie pochwy i cewki moczowej.

Drobnoustrój wywołujący rzęsistkowice, gdy pojawi się u mężczyzn wywołuje zapalenie cewki moczowej, rzadziej gruczołu krokowego.

Do zakażenia przeważnie dochodzi w wyniku współżycia z chorym partnerem. Bardzo rzadko zakażenie wywołuje używanie zainfekowanych przedmiotów osobistych chorego czy np. branie z nich wspólnej kąpieli. Schorzenie to może dawać niewielkie objawy, zwłaszcza u mężczyzn. W sytuacji, gdy choroba dotyczy kobiet to w większości wypadków pojawiają się żółto-zielonkawe, cuchnące upławy i pieczenie w zakażonych miejscach. Chora oddaje częściej mocz, czemu może towarzyszyć ból. Objawy ulegają intensyfikacji podczas miesiączki.

Leczeniem należy objąć oboje partnerów w celu zapobiegnięcia ponownym zarażeniem. Chorym podaje się serie antybiotyków, ważne jest także zachowanie odpowiedniej higieny osobistej. Metronidazol jest jak do tej pory najskuteczniejszy w leczeniu rzęsistkowicy, może jednak wywołać skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, bóle głowy i następujące fale gorąca. Takie niechciane objawy występują tylko wtedy gdy spożywa się alkohol podczas stosowania leku.

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie tej choroby jest zakażenia pasożytami.

W przypadku gdy choroba nie jest leczona może dojść do przewlekłego zakażenia pochwy, zapalenia gruczołów Bartholina oraz zapalenia pęcherza, zaś u mężczyzn zapalenie żołędzi i gruczołu krokowego.

Najważniejsze przy profilaktyce tej choroby to:

  • higiena narządów płciowych,
  • używanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnychchoroby układu rozrodczego Rzęsistkowica objawy zakażenie rzęsistkiem pochwowym leczenie choroby weneryczne pierwsze objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 632 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach