45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Retinopatia nadciśnieniowa

Nadciśnienie staje się powszechnym problem, nie tylko wśród Polaków, ale także na całym świecie. Badania przeprowadzone przez WOBASZ stwierdzają, że z chorobą zmagało się 36% Polaków, współczynnik ten wciąż jednak wzrasta. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim odpowiedzialny jest nieprawidłowy tryb życia i nadwaga, te natomiast powodują nazbyt wysokie ciśnienie, stając się źródłem wielu niebezpiecznych powikłań. Jednym z nich jest retinopatia nadciśnieniowa.

Przyczyny retinopatii nadciśnieniowej
Gdy nadciśnienie tętnicze nie jest długo leczone to w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian. Za przykład posłużyć mogą powikłania w narzędziu wzroku- w obrębie siatkówki oka. Są one główną przyczyną retinopatii nadciśnieniowej.
Na skutek wysokiego ciśnienia, dochodzi do skurczów naczyń tętniczych (odcinkowy lub ogólny), a następnie twardnienia ich ścianek. Mogą wówczas wystąpić przecieki naczyniowe, małe krwotoki i wysięki twarde. Powstaje obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, a następnie drobne zakrzepy. Czasem choroba przebiega bezobjawowo, czasem jednak (przy przewlekłym obrzęku siatkówki) może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych objawów i powikłań.


Stopnie retinopatii nadciśnieniowej wg Scheiego
Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania choroby. Za pierwszy uważa się początkowe zmiany w naczyniach- zawężenie tętnicy i rozciągnięcie tętniczek. Dostrzegalny jest wtedy niewłaściwy stosunek średnicy naczyń tętniczych i żylnych.
W kolejnym dochodzi do zmian w strukturze tętnic (szczególnie jeśli chodzi o niejednostajność w rozmiarach średnicy na całej długości naczyń), czego źródłem jest skrzyżowanie Salus-Gunna. Uszkodzenia siatkówki i krwawienie następuje dopiero w stopniu trzecim. W ostatnim natomiast obserwuje się obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, zwyrodnienie siatkówki i obrywanie obkurczonej błony.


Leczenie retinopatii nadciśnieniowej
Retinopatia stanowi wynik przewlekłego i nieleczonego nadciśnienia. Dlatego też jej leczenie polega przede wszystkim na zwalczaniu źródła. Obniżanie ciśnienia zależne jest od wieku. W przypadku jego raptownego spadku, mogą wystąpić powikłania takie jak udar niedokrwienny mózgu (głównie u ludzi starszych), a w efekcie do trwałego kalectwa.
Leczenie oparte jest głównie na farmakoterapii. Stosowane leki to zarówno beta-blokery, środki moczopędne, blokery kanału wapniowego oraz te wpływające na podkorową regulację ciśnienia tętniczego. Rokowania są zwykle zależne od stopnia zaawansowania choroby i reakcji organizmu na przyswajane lekarstwa. Retinopatia nie jest schorzeniem trudnym do wyleczenia, o ile zostaje wcześnie wykryta, dlatego już początkowe objawy powinny skłonić nas do wizyty u okulisty bądź internisty.


Retinopatia nadciśnieniowa a powikłania
Najpoważniejsze powikłania tej choroby to zator tętnicy środkowej bądź zakrzep w pniu żyły. W takim przypadku niedokrwienie obejmuje cały obszar siatkówki łącznie z plamką. Innym negatywnym skutkiem schorzenia jest niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego oraz retinopatia cukrzycowa. W efekcie może dojść do nieodwracalnych zaburzeń wzrokowych, a w najgorszym wypadku ślepoty.


Profilaktyka
W celu uniknięcia retinopatii nadciśnieniowej należy przede wszystkim konsekwentnie leczyć problem samego nadciśnienia. Ważny jest także tryb życia (aktywność fizyczna) oraz prawidłowa dieta. Należy także dbać o gospodarkę lipidową organizmu i zrezygnować z palenia papierosów, a przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza.



choroby układu krążenia przyczyny retinopatii nadciśnieniowej leczenie retinopatii nadciśnieniowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach