45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Rakowiak

Rakowiak to nowotwór powstały z komórek endokrynnych, czyli takich, które odpowiedzialne są za produkcję takich hormonów jak serotonina i histamina. Przeważnie znajduje się on w odbytnicy, żołądku, jelicie grubym, płucach oraz okrężnicy.

Przyczyny występowania

Na chwilę obecną nie jest do końca jasne co jest przyczyną powstawania rakowiaka. Przeważnie powstaje on, gdy komórka rozwija mutacje w DNA. Mimo wszystko lekarze nie wiedzą, co jest odpowiedzialne za powstawanie mutacji, które mogą prowadzić do rakowiaka. Uważa się, że czynnikami, które zwiększających zachorowanie na nowotwór są predyspozycje genetyczne, wiek (osoby starsze są bardziej narażone na zachorowanie na raka) oraz płeć (częściej się rozwija u kobiet).

Rozpoznanie rakowiaka

Zespół rakowiaka rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych bądź za pomocą badań takich jak usg, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Dodatkowo jego obecność można stwierdzić, również poprzez badania moczu bądź krwi.

Leczenie rakowiaka

Leczenie tego rodzaju nowotworu obywa się zwykle chirurgicznie, ponieważ chemioterapia raczej nie jest skuteczna. Przerzuty odległe (np. do wątroby) nie są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Uważa się, że każde zmniejszenie masy ogólnej nowotworu zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się zespołu rakowiaka oraz wydłuża życie pacjenta.

Rakowiak - rokowania

Według szacunków osoba dotknięta rakowiakiem wyrostka robaczkowego może przeżyć do 5lat. Jednak jest to pewne w 100% tylko wtedy, gdy jego średnica wynosi poniżej 2 cm.


nowotwory przyczyny rakowiaka rakowiak w odbytnicy rakowiak w płucach
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach