45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rak skóry powiek

Najczęściej występuje rak podstawnokomórkowy (stanowiący prawie 90% przypadków). Czasem pojawia się także rak kolczystokomórkowy, czerniak, gruczolakorak. Czynnikiem przyczyniającym się do powstawania nowotworów jest promieniowanie słoneczne, a konkretnie długie przebywanie na słońcu. W związku z tym należy unikać lub ograniczać ekspozycję na słońce, a także stosować odpowiednią ochronę oczu.

Nowotwór kolczastokomórkowy wywodzi się ze skóry otaczającej oko. Dosyć szybko obejmuje on inne organy i prowadzi do zniszczenia gałki ocznej. Wstępnie zajmuje węzły chłonne, a następnie kolejne, bardziej odległe organy, zarówno drogą chłonną, jak i drogą krwi. Rak kolczystokomórkowy występuje znacznie rzadziej niż rak podstawnokomórkowy i jest też mniej od niego złośliwy, ale znacznie częściej daje przerzuty do innych narządów. Przeważnie występuje w formie guzka pokrytego strupem i przez swój wygląd może być brany za raka podstawnokomórkowego. Leczy się go chirurgiczne i za pomocą radioterapii, u lekarza onkologa. Czerniak, melanoma malignum, jest bardzo śmiertelny. Jego powstawaniu sprzyjają predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe, a także przebywanie na słońcu. Ma postać płaską o różnych kolorach i intensywności barw. Czasami może też występować pod postacią guzka mocnym niebiesko-czarnym kolorze. Czerniak złośliwy nacieka gałkę oczną i daje przerzuty do węzłów chłonnych, płuc, nerek, wątroby, kości, układu pokarmowego, mózgu.

Czerniak to najczęstszy nowotwór złośliwy oka u ludzi dorosłych. Przeważnie występuje wśród osób starszych, rasy białej. Zazwyczaj zlokalizowany jest po jednej stronie. Może występować w gałce ocznej, w naczyniówce, w tęczówce, w ciele rzęskowym. Rokowanie w tym przypadku jest zależne od miejsca wystąpienia guza, jego wielkości oraz jaki jest jego typ histologiczny. Największe szanse na wyleczenie daje czarniak spojówki gałkowej. Leczenie czerniaka: całkowite usunięciu z czteromilimetrowym marginesem zdrowej tkanki.

Absolutnie nie wolno leczyć złośliwych nowotworów skóry metodami domowymi ani stosować rad zasłyszanych od ludzi, którzy nie mają wykształcenia medycznego. Niestety, wielokrotnie brak wiedzy u chorych, a nawet brak w wykształceniu części personelu medycznego, oraz fakt, że rak skóry powiek nie boli, często sprawiają, że leczenie jest podjęte zbyt późno. Leczenie: chirurgicznego leczenia wymagają duże guzy. Im wcześniej guz zostanie rozpoznany i właściwie leczony, tym łatwiejszy jest zabieg oraz jego efekty pod względem estetycznym. Małe guzy są leczone krioterapią (zamrażanie zmiany).


nowotwory czerniak leczenie przyczyny czerniaka Rak skóry powiek leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach