45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pełzakowica

Zwana także amebozą, to pasożytnicza choroba inwazyjna przewodu pokarmowego, za którą odpowiedzialne są Entamoeba histolytica, czyli pierwotniaka należące do rodziny Entamoebidae. Choroba ta może przebiegać pod różnymi postaciami: bezobjawowo, w formie zakażenia z różnymi objawami klinicznymi o różnym nasileniu (od biegunki do dyzenterii), jako postać przewlekła z okresami remisji i zaostrzeń naprzemiennie, jako postać pozajelitowa z tworzeniem ropni. Przy postaci bezobjawowej dochodzi do przewlekłego wydalania cyst wraz z kałem, bez żadnych objawów zakażenia.

Cechami charakterystycznymi ostrej pełzakowicy jelitowej są kolka, bóle brzucha, biegunka ze śluzem i krwią, mdłości, wzdęcia i podwyższona temperatura ciała. Przewlekła pełzakowica jelitowa przypomina choroby zapalne jelit i objawia się okresową biegunką z krwią i śluzem, nadwrażliwością jelit, utratą wagi, anemią i stanami podgorączkowymi. Amoeboma, czyli ziarniniaki w kątnicy lub pełzakowy guz okrężnicy są wynikiem przewlekłego pełzakowego zapalenia błony śluzowej. Za ich sprawą dochodzi do niedrożności kątnicy. W diagnozie można je pomylić z rakiem kątnicy. Ropień pełzakowy to ropień przerzutowy z jelita grubego, który najczęściej tworzy się w wątrobie i może się pojawić, mimo że wcześniej nie było żadnych objawów jelitowych (może pojawić się też w opłucnej, osierdziu, w uszkodzonej skórze brzucha lub krocza). Objawia się bólem, uciskiem, gorączką, dreszczami, osłabieniem i spadkiem wagi ciała.

Rozpoznanie: Dokonuje się go za pomocą badania kału na obecność żywych lub martwych pasożytów, badanie wycinków z błony śluzowej jelita na obecność cyst lub występowanie charaktery­stycznych owrzodzeń. Chorzy po rozpoznaniu pełzakowicy powinni zostać odizolowani. Pełzak okrężnicy jest powszechny w strefach tropikalnych i subtropikalnych,
W Polsce występuje u ok. 2% populacji, zwłaszcza osób, którzy te strefy w przeszłości odwiedzili lub mieli kontakt z ludźmi tam przebywającymi - najwięcej przypadków czerwonki pełzakowatej występuje wśród mieszkańców miast portowych i wybrzeża.

Leczenie: Prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza. Stosowane leki są dość toksyczne. Pełzakowica nieleczona prowadzić może nawet do zgonu z powodu toksycznego uszkodzenia układu krążenia i innych narządów, z powodu licznych przewlekłych ropni śródnarządowych lub w wyniku odwodnienia czy obfitych krwotoków. Podaje się chlorochiny, emetyny, hydroksychinoliny, metronidazol, tynidazol, paromomycynę oraz inne leki przeciw pierwotniakom.

Zapobieganie pełzakowicy: W profilaktyce tego schorzenia najważniejsza jest prawidłowa higiena osobista, odpowiedni stan sanitarny wody, tzn. ochrona wody przed kontaktem z odchodami (np. z szambem), gotowanie wody pitnej, ochrona środków spożywczych przed owadami przenoszącymi pasożyty i jego cysty (muchy, osy).


choroby układu pokarmowego pełzakowica leczenie pełzakowica objawy zapobieganie pełzakowicy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach