45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pęknięcie krocza

Pękniecie krocza to uraz który może wystąpić w trakcie porodu naturalnego. Przeważnie do tej komplikacji dochodzi w trakcie przeciskania się główki dziecka przez kanał wejścia do pochwy, a odbyt rozciąga się do granic możliwości.

Taki rodzaj uszkodzenia może wystąpić z powodu budowy tkanki tworzącej szyjkę macicy oraz pochwy, które są bardzo delikatne.

Pęknięcie krocza może być bardzo poważne w skutkach i zwykle wpływa na komfort przyszłego życia kobiety. Wiąże się bowiem z wydłużonym orężem rekonwalescencji, któremu towarzyszą bóle oraz inne dolegliwości.

Pęknięcie krocza może być niewielkie i mało bolesne, ale bywają znacznie poważniejsze przypadki w trakcie których uraz jest głęboki i wymaga wykonania zabiegu. Pęknięcie krocza możemy podzielić na kilka stopni.

Pierwszy stopień uszkodzenia ma miejsce, wtedy gdy uszkodzeniu uległa jedynie śluzówka pochwy oraz niewielka część skóry krocza.

Takie schorzenie występuje najczęściej i przybiera formę lekkich otarć i znamion. Uszkodzenia nie wymagają zwykle większej interwencji lekarskiej, goją się szybko i samoistnie, bez konieczności zszywania.

Poważniejsze są obrażenia kwalifikowane jako II i III stopień pęknięcia krocza. II stopień obejmuje uszkodzenia skóry, śluzówki oraz mięśni krocza, natomiast podczas uszkodzenia III stopnia dochodzi również do naruszenia zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu – dodatkowo obserwuje się wszystkie uszkodzenia, jakie wystąpiły w przypadki stopnia II.

Te obydwa rodzaje uszkodzeń wymagają wykonania zabiegu założenia szwów, które rozpuszczają się po upłynięciu 2-3 tygodni. Konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja okolic krocza w celu przyśpieszenia gojenia się ran.

IV stopień pęknięcia krocza jest ostatni i najbardziej poważny. Na szczęście, występuję on bardzo rzadko. Stanem takim określa się pęknięcia wszystkich elementów wymienionych w powyższych stopniach, a ponadto błony śluzowej odbytu.

W takim przypadku niezbędne jest założenia szwów. Niestety, okres rekonwalescencji jest bardzo długi i wiążą się z nim liczne dolegliwości.

Przyczyny choroby

Do pęknięcia krocza dochodzi zazwyczaj podczas pierwszego porodu kobiety odbywającego się sposobem naturalnym. Krocze rozciąga się stopniowo i dość wolno.

Główka dziecka, która gwałtownie przeciska się przez kanał rodny powoduje uszkodzenia. W związku z tym przyszła matka powinna stosować się do zaleceń lekarza przyjmującego poród i kontrolować parcie. Wypychanie niemowlęcia z całej siły może bowiem przynieść niepożądane skutki.

Dodatkową przyczynę stanowi wystąpienie zmian makroskopowych płodu, różnego rodzaju komplikacje porodowe lub też przypadki, gdy dziecko rodzi się twarzą do przodu. Do uszkodzenia krocza przyczynia się także wykorzystanie kleszczy podczas porodu oraz nacięcie krocza.

Metody leczenia

Niewielkie pęknięcia zwykle goją się samoistnie, ale zarówno uszkodzenia II, III, jak i IV stopnia wymagają wykonania zabiegu założenia szwów. Lekarz najczęściej stosuje szwy, które rozpuszczają się po upływie 2-3 tygodni. Są to tzw. szwy biodegradowalne. Zabieg wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu.

Gojenie się rany po pęknięciu krocza trwa niestety bardzo długo. Zaraz po zabiegu powinno się chłodzić bolące miejsce przez około 12 godzin, a nawet po ich upłynięciu uczucie dyskomfortu raczej nie minie.

Zalecane jest także wstrzymanie od współżycia seksualnego aż do całkowitego wyleczenia. Nie powinno się wkładać żadnych ciał obcych do pochwy oraz regularnie dbać o higienę intymną. Ponadto niewskazane jest również powstrzymywanie się od wypróżniania oraz oddawania moczu.

Lekarze zazwyczaj przepisują również antybiotyki, które ewentualnemu zakażeniu i rozwojowi infekcji bakteryjnej.

Profilaktyka

Przez okres trwania ciąży kobieta powinna przygotowywać swój organizm do wydania dziecka na świat bez komplikacji. Na szczęście można zminimalizować ryzyko pęknięcia krocza, stosując się do poniższych porad:

1. Od początku trzeciego trymestru ciąży powinno się wykonywać powolny masaż krocza. W tym celu wykorzystuje się naturalny olejek (np. oliwa z oliwek).

2. Zaniechanie aktywności fizycznej nie jest wskazane, ale powinno się zrezygnować z obciążających treningów sportowych. Zamiast tego lekarze proponują chodzenie na spacery, pływanie oraz ćwiczenia jogi.

3. Wskazane jest odwiedzanie szkoły rodzenia, gdzie przyszła mama zapozna się z różnymi pozycjami porodowymi i wybierze najwygodniejszą dla siebie.

4. Niezbędne są regularne ćwiczenia mięśni Kegla przez cały okres ciąży – metoda ta uelastycznia tę partię ciała, co w efekcie właściwie wyklucza wystąpienie pęknięcia krocza.


choroby układu rozrodczego Pęknięcie krocza przyczyny Pęknięcie krocza postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach