45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pęcherzyca liściasta

Pęcherzyca to rzadka choroba skóry na której pojawiają się pęcherze. Jest to choroba autoimmunologiczna, w związku z czym za przyczynę powstawania pęcherzy odpowiedzialna jest produkcja przeciwciał przez układ odpornościowy. Następnie przeciwciała uszkadzają skórę przez utratę połączeń pomiędzy kreatynocytami w górnych warstwach naskórka.

Cechą charakterystyczną pęcherzycy liściastej są zmiany nadżerkowo złuszczające. Chorobę cechuje wolny przebieg. Pęcherze występują krótkotrwale, nie pojawiają się na błonach śluzowych. Powstałe przeciwciała będące przyczyną zmian należą do klasy IgG i kierują się przeciwko desmogleinie 1. Ten antygen obecny jest wyłącznie w powierzchniowych warstwach naskórka. Chorobę rozróżnić można na postać nieendemiczną oraz endemiczną (występującą wyłącznie w Brazylii, Kolumbii i Tunezji).

Pęcherzyca ma uwarunkowanie genetycznie, występuje u osób, u których w rodzinie już kiedyś wystąpiła. Dodatkowo pęcherzyce może wywołać zakażenie wirusami. Zaostrzenie choroby powodują przede wszystkim oparzenia oraz wystawianie skóry na światło słoneczne. Wysiew pęcherzy może objawić się przy stosowaniu leków przyjmowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, takich jak: βadrenolityki, inhibitory konwertazy angiotensyny oraz niektóre antybiotyki.

Chorzy na pęcherzyce nie powinni także spożywać dużych ilości poru, cebuli oraz czosnku, ponieważ te warzywa są przyczyną nadmiernego powstawania pęcherzy. Pęcherzyca jest chorobą przewlekłą i czasami dochodzi do jej powrotów. Pierwsze zmiany skórne przy pęcherzycy liściastej zaobserwować można przeważnie na tułowiu pod postacią pęcherzy, które łatwo się rozpadają. Występuje tzw. objaw Nikolskiego polegający na złuszczaniu się skóry przy potarciu. Czasami występuje erytrodermia i pęcherze pokrywają całą powierzchnię skóry.

Zwykle są mało rozwinięte, dominują nadżerki i złuszczanie. Zmiany skórne mogą ograniczać się do niektórych części ciała. Powstawaniu pęcherzy nie towarzyszy gorączka ani ból. Chory zwykle czuje się dobrze. Czasem pojawia się niewielki dyskomfort wywołany podrażnieniem skóry.

Pęcherzycy liściastej czasami towarzyszy wyprysk łojotokowy. W obrazie klinicznym dominują nadżerki po zejściu pęcherzy. Symptom stanowi także objaw Asboe-Hansena, w którym po naciśnięciu pokrywy pęcherza dochodzi do poszerzenia powierzchni skóry zajmowanej przez pęcherz. W niektórych przypadkach w trakcie pęcherzycy pojawiają się zmiany o charakterze poronnym, są jednak mniej rozległe. Czasami też, zwłaszcza przy erytrodermii pojawiają się troficzne zmiany paznokci i włosów. Erytrodermia występuje tylko w najbardziej zaawansowanej postaci choroby.

Obraz pęcherzycy liściastej bywa różny. Do jej grupy zalicza się: pęcherzycę rumieniowatą, łojotokową oraz opryszczkowatą. Diagnoza tej choroby oparta jest o badanie cytologiczne, histopatologiczne skóry oraz badanie immunopatologiczne skóry i surowicy. Pęcherzycy w odmianie łojotokowej towarzyszy wyprysk łojotokowy. Rokowanie w pęcherzycy liściastej jest lepsze niż w zwykłym typie tej choroby. Mimo to pęcherzyca może trwać miesiącami lub latami oraz może mieć liczne nawroty.

Leczenie pęcherzycy polega na terapii skojarzonej kortykosteroidami oraz lekami immunosupresyjnymi. W terapii dominuje zastosowanie cyklofosamidu i azatropiny. W odmianie opryszczkowej stosuje się kortykosteroidy połączone z sulfonami. Czasami podaje się także leki przeciwmalaryczne. Leczenie gilkokortykosteroidami ma niestety niebezpieczny wpływ na organizm od częstszego rozwoju nowotworów po narażenie na częstsze infekcje.

W trakcie ciężkiego przebiegu choroby dość może do uszkodzenia wątroby, niedokrwistości, cukrzycy, osteoporozy oraz choroby wrzodowej żołądka. Czasami sterydoterapia może wywoływać także jaskrę i zaćmę. Poza przyjmowaniem leków należy utrzymywać higienę skóry, stosować odkażające kąpiele oraz zmniejszać ryzyko uszkodzenia naskórka.


choroby skóry Pęcherzyca liściasta leczenie Pęcherzyca liściasta przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach