45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Onkocytoma nerki

Nowotwory obejmują głównie płuca, piersi, szyjkę macicy czy krew (wówczas mówi się o białaczkach). Powszechnie jednak nie wiadomo, że rak nerek stwarza równie duże zagrożenie. Jednym z nich jest onkocytoma nerek.

Onkocytoma nerek to nowotwór kory nerki z rodzaju łagodnych, inaczej nazywany gruczolakiem kwasochłonnym nerki.
Rozwija się z komórek nabłonkowych zwanych onkocytami.

Guzy składają się ze stosunkowo dużych, kwasochłonnych komórek o małych jądrach komórkowych i charakterystyczny w ich przypadku jest ciemnobrązowy lub mahoniowy kolor z promieniście biegnącymi jasnymi bliznami.
Onkocytoma jest raczej rzadko występującym rodzajem nowotworu. Dotyczy najczęściej kilku procent wszystkich nowotworów złośliwych - 2, 6% u kobiet i 3, 6% u mężczyzn.

Wykryć się go udaje zazwyczaj w 60. i 70. roku życia, ale za sprawą powszechnej dostępności do badań ultrasonograficznych oraz zwiększonej świadomości zdrowotnej społeczeństwa obniża się średni wiek zachorowań i zwiększa się częstotliwość rozpoznań we wczesnym stopniu zaawansowania choroby.

Przyczyny onkocytomy nerek:

  • palenie tytoniu
  • otyłość - zwłaszcza u kobiet
  • narażenie na niektóre substancje chemiczne, takie jak nitrozaminy, azbest, dwutlenek toru, kadm
  • nabyte zwyrodnienie torbielowate nerek
  • dieta z dużą ilością białka zwierzęcego
  • wysokie spoczynkowe ciśnienie tętnicze krwi
  • nadużywanie leków przeciwbólowych
  • ryzyko wzrasta z wiekiem
  • alkohol
  • uwarunkowania genetyczne, środowiskowe, hormonalne
  • dziedziczenie
  • nadużywanie innych leków

Leczenie onkocytomy nerek
W związku, z tym że ten rodzaj nowotworu charakteryzuje umiarkowana wrażliwość na chemioterapię i radioterapię (napromienianie), leczenie przede wszystkim polega na chirurgicznym usunięciu guza - częściowa lub radykalna nefrektomia.
W niektórych przypadkach usuwa się także przerzuty, a te nastąpić mogą do płuc, kości, wątroby, tkanek miękkich czy układu nerwowego. W zależności od stadium zaawansowania choroby lekarz może usunąć całkowicie nerkę wraz z nadnerczem i fragmentem moczowodu lub wykonać zabieg nerkooszczędzający, polegający na pozbyciu się samego guza. Zabieg najczęściej wykonuje się tzw. techniką chirurgiczną otwartą lub laparoskopową. Po operacyjnym usunięciu guza zalecane jest stosowanie leczenia farmakologicznego i naświetlania.

U pacjentów, u których nie jest możliwe przeprowadzenie leczenia operacyjnego, można zastosować mniej inwazyjne metody, takie jak termoablacja (zabieg polegający na niszczeniu tkanki nowotworowej poprzez wytworzenie wysokiej temperatury, najczęściej za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości; prowadzi do martwicy guza) oraz krioablacja (czyli wprowadzenie płynu chłodzącego do guza poprzez specjalną sondę; śmierć komórek nowotworowych spowodowana jest przez bezpośrednie zmrożenie, odwodnienie lub miejscowe niedotlenienie).
W celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na onkocytomę nerek należy ograniczyć palenie i nadwagę oraz raz w roku profilaktycznie wykonywać USG jamy brzusznej.


choroby układu moczowego nowotwór kory nerki przyczyny onkocytomy nerek leczenie onkocytomy nerek
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach