45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 0 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Odleżyny

Odleżyny tworzą się w efekcie długotrwałego ucisku na naczynia tętnicze oraz żylne wśród unieruchomionych pacjentów (leżenie w łóżku na skutek poważnej choroby). To miejscowa martwica tkanek, które przylegają do wypukłych części układu kostnego.

Odleżyny zazwyczaj powstają tam, gdzie dana część ciała ma bezpośredni kontakt z powierzchnią, na której leży chory. Głównie chodzi tu o: pośladki, pięty, ramiona, łokcie oraz okolice kości krzyżowej i ogonowej.

W leczeniu odleżyn należy podjąć odpowiednie kroki,  raz powstała, rozwijająca się odleżyna jest bardzo trudna do wyleczenia.

Rozróżnia się 5 stopni odleżyn:

1. Skóra nie jest uszkodzona, ale powstaje zaczerwienienie, rumień.

2. Zaczerwienienie staje się coraz większe, widoczna jest także powierzchowna nadżerka.

3. Głębokie uszkodzenie całej grubości skóry włącznie do granicy z tkanką podskórną. Rana otoczona jest obrzękiem, a jej dno mogą wypełniać żółte masy tkanek, które się rozpadają (lub czerwoną ziarniną).

4. Uszkodzenie się rozrasta: dotyka tłuszczową tkankę podskórną, a potem także kości. Martwica obejmuje także otaczające ranę warstwy skóry. Dno rany może być pokryte martwicą czarną.

5. To zaawansowana martwica. Rozpościera się już w stronę mięśni. U pacjenta dochodzi do stanu ogólnego zakażenia (sepsa).

Leczenie:

W tym przypadku niezbędna jest konsultacja lekarska. Lekarz ustali przyczynę, która spowodowała pojawienie się odleżyny, a także sklasyfikuje ranę.

Przy takiej dolegliwości podstawą jest odpowiedni opatrunek. Powinien on zapewnić optymalne warunki do gojenia się rany takie jak: wilgotne środowisko i termoizolacja. Taki opatrunek wchłania także nadmiar wydzieliny w ranie oraz ma właściwości oczyszczające. Nie powinien jednak przylegać do rany.

Profilaktyka:

Chory powinien jak najczęściej zmieniać pozycję, tak aby ucisk na ciało był równomierny. Wskazane jest także oklepywanie tych miejsc, które są narażone na odleżyny oraz wykonywanie masażu.

Pielęgnacja miejsc narażonych na odleżyny polega na stosowaniu preparatów natłuszczających (miejsca suche) bądź pudrujących (miejsca wilgotne). Warto także umożliwić pacjentowi leżenie na specjalnym materacu przeciwodleżynowym. Jego działanie polega na zwiększeniu ukrwienia tkanek poprzez masaż, wywołany zmiennym ciśnieniem w materaca.


choroby skóry martwica Odleżyny przyczyny zapobieganiem odleżynom
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 0 kategoriach