45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór jodu w czasie ciąży

Rola i właściwości jodu

Jod jest przede wszystkim odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Ona z kolei odpowiada za odporność organizmu.

Słabsze zarazki, które mogą wniknąć do krwiobiegu np. przez zranioną skórę, czy błony śluzowe nosa przenoszone są do jej gruczołów i tam zabijane.

W zdrowej ciąży przeziębienie nie stanowi zagrożenia. Czasami jednak skutkuje ono przedłużającą się wysoką gorączką lub grypą, a to już może zagrażać dziecku.

Tarczyca odpowiada także za odbudowę niezbędnej człowiekowi energii.

Jest to szczególnie istotne w trakcie pierwszego trymestru ciąży, kiedy to zmagamy się z sennością i zmęczeniem. Poświadczyć o tym mogą kobiety, które już ciążę przechodziły.

Dodatkową właściwością jodu jest uspokojenie organizmu i uwolnienie go od napięcia nerwowego, które objawia się wzmożoną pobudliwością, bezsennością i ciągłym niepokojem, co niekorzystnie wpływa na samopoczucie matki, a co za tym idzie na prawidłowy rozwój płodu.

Bezpośredni wpływ jodu na rozwój dziecka

Niedobór tego pierwiastka przede wszystkim skutkuje nieodwracalnym niedorozwojem mózgu płodu, który nazywa się kretynizmem.

Charakteryzuje się, prócz opóźnienia umysłowego, dużymi rozmiarami głowy, a wraz z upływem czasu - niskim wzrostem, tępym wyrazem twarzy, powolnością ruchów, sennością i bełkotliwą mową.

W przypadku mniejszego niedoboru lub braku tego pierwiastka charakterystycznym objawem jest też opóźniony rozwój psychomotoryczny u dzieci. Niedobór jodu ma także wpływ na obniżenie prawidłowego działania mózgu.

Mniejsza zdolność uczenia się, zachowywania w pamięci różnych informacji, kojarzenia, ale też słabszy intelekt.

Najgroźniejszą konsekwencją diety ubogiej w ten pierwiastek są poronienia, a także urodzenia martwych dzieci.

Źródła jodu

Kobieta w ciąży potrzebuje 200-250 mcg jodu. Taka ilość zapewni prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Uzupełniać go można na wiele sposobów.

Jego naturalne źródło to przede wszystkim ryby oraz owoce morza. Dlatego też w trakcie ciąży kobieta powinna, jeść je nawet trzy razy w tygodniu.

Używanie soli jodowanej także dostarczy naszemu organizmowi tego cennego pierwiastka, jak również picie niektórych wód mineralnych.

Inny dobry sposób na uzupełnienie niedoboru jodu to wyjazd nad morze, gdzie jego stężenie w powietrzu jest wyższe. Wtedy dostaje się on do naszego wnętrza poprzez układ oddechowy i skórę.

Teraz widzimy, jak ważne jest, by dostarczać odpowiednie ilości jodu w czasie ciąży, gdyż jego niedobór może mieć bardzo poważne konsekwencje. Kluczem do sukcesu będzie na pewno zdrowa i zbilansowana dieta.


witaminy i minerały niedobór jodu a ciąża Niedobór jodu w czasie ciąży skutki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach