45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niedobór fluoru

Fluor jest potrzebny do zdrowego funkcjonowania. Ma działanie profilaktyczne – zapobiega próchnicy zębów. Wchodzi w skład kości i zębów oraz decyduje o ich gęstości, co jest skutkiem jego wiązania się z wapniem.

Również dzięki temu fluor chroni narządy i struktury wapniowo-mięśniowe przed zwapnieniem. Warto jednak pamiętać, że organizm człowieka potrzebuje minimalnych ilości fluoru, które przeważnie uzupełnia się przez wodę i pokarm. W znakomitej większości przypadków podawanie fluoru farmakologicznie jest zbędne, a nawet szkodliwe.

Skrajne przypadki

W dzisiejszym świecie trudno jest zaobserwować skrajne przypadki niedoboru fluoru, ponieważ jest on szeroko dostępny, nie tylko w wodzie pitnej, ale również innych, spożywanych powszechnie produktach. Wśród nich są m.in. ryby, herbata, ser, mięso, kapusta, szpinak. Fluor dostępny jest również w marchewkach i rzeżusze.

Mimo wszystko może dojść do niedoboru fluoru. Charakterystycznym w tym przypadku objawem jest próchnica zębów, czyli bakteryjna infekcja tkanek kostnych zęba, jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej.

Kolejnym objawem jest osteoporoza. Charakteryzuje się ona postępującym ubytkiem masy kostnej, a także osłabieniem struktury przestrzennej kości, co skutkuje dużą podatnością na złamania. W początkowej fazie choroba ta przebiega bezobjawowo. Potem zaczynają się bóle kostne po wysiłku, może wystąpić również obniżenie wzrostu spowodowane korozją kości.

Charakterystycznym symptomem osteoporozy są złamania nawet przy niewielkich urazach. Kości są bardziej podatne na uszkodzenia i groźny może okazać się nawet zwykły upadek. Najbardziej narażone są szyjka kości udowej i kość ramienna.

Czy należy uzupełniać fluor?

Mimo że fluor jest niezbędny do właściwego rozwoju to bardzo łatwo go przedawkować. Dzieci do 6 roku życia nie powinny nawet używać pasty wzbogaconej fluorem! Należy mieć na uwadze, że to przede wszystkim trucizna i należy przyjmować go w bardzo małych ilościach, do czego wystarczy zrównoważona dieta.

Bardzo trudno doprowadzić do niedoboru, ale za to łatwo jest przyjąć (nawet przypadkowo!) za dużą dawkę fluoru. W takich wypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci (kiedy np. połknęły przypadkowo pastę do zębów dla dorosłych) należy skontaktować się z lekarzem.

Jednak ewentualny niedobór fluoru może skutkować w wyjątkowo nieprzyjemne skutki, dlatego warto upewnić się, że przyjmujemy odpowiednią ilość pokarmu bogatego w ten związek.


choroby układu pokarmowego właściwości fluoru Niedobór fluoru objawy Niedobór fluoru skutki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach