45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych jest schorzeniem obejmującym zarówno opony mózgowe, jak i rdzeń kręgowy. Infekcja spowodowana jest zarówno przez wirusy, jak i bakterie. Częściej spotykane są jednak przypadki zapalenia wirusowego.

Rzadko spotyka się chorobę tę wywołaną przez pierwotniaki, pasożyty lub niektóre leki.

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych jest bardzo niebezpieczne i nieleczone prowadzi do śpiączki lub śmierci.

Infekcja szybko postępuje i wielokrotnie może dawać mylne objawy. W związku z tym trzeba niezwłocznie udać się do lekarza po zaobserwowaniu u siebie pierwszych symptomów.

Zakażenie bakterią Neisseria meningitidis

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych bardzo rzadko spotykane jest w przypadku dzieci i nastolatków.

W przypadku zdiagnozowania tej choroby przeważnie jej przyczyną jest bakteria nazywana Neisseria meningitidis. W przypadku osób dorosłych infekcję zazwyczaj wywołuje wirus.

Bakterią meningokokową nie jest się w stanie zarazić poprzez picie napoi, korzystanie z basenu czy przez zwykły kontakt z innymi ludźmi, ponieważ meningokok nie jest w stanie przeżyć dłużej niż kilka minut poza organizmem ludzkim.

Czynnikiem niezbędnym do wywołania infekcji jest kontakt z wydzieliną ust pacjenta zarażonego bakterią. W związku z tym na wystąpienie choroby najbardziej narażeni się współlokatorzy, dobrzy przyjaciele, małżonkowie i dzieci.

Najprostszym przykładem zakażenia jest pocałunek. Ponadto do infekcji może dojść poprzez posługiwanie się wspólnymi naczyniami i sztućcami oraz podczas kichania (zarażenie kropelkowe).

Bakterie meningokokowe wywołują objawy takie jak zapalenie skóry, układu trawiennego lub oddechowego.

Czasami początkowo docierają do układu krążenia, a dopiero potem do układu nerwowego – obecnie nie jest znana przyczyna tego zjawiska.

Bakteria może tam również dotrzeć bezpośrednio podczas poważnego urazu głowy lub operacji. Kiedy ostatecznie bakterie dotrą do układu nerwowego, następuje meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Metody leczenia choroby

Jeżeli już dojdzie do zakażenia to niezbędne jest szybkie podjęcie działania. Zwlekanie z wizytą u lekarza może być groźne w skutkach. Dojść może do śpiączki, uszkodzenia mózgu, paraliżu, gangreny, głuchoty, a nawet śmierci.

Po zaobserwowaniu więc u siebie niektórych z charakterystycznych objawów należy niezwłocznie udać się na pogotowie.

Choroba przebiegać może gwałtownie (szczególnie u dzieci), wobec tego jej wczesne zdiagnozowanie i natychmiastowe podjęcie leczenia zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Jeżeli lekarz stwierdzi meningokokowe zapalenie opon, konieczna jest kuracja antybiotykowa.

Jeżeli choroba została wywołana przez bakterie, podaje się leki takie jak: ampicylina, aminoglikozydy czy cefalosporyny III generacji (np. ceftriakson, ceftazydym).

Natomiast w przypadku konieczności działania przeciwwirusowego, stosuje się leczenie objawowe i ogólnie podtrzymujące.

W bardzo ciężkich przypadkach podaje się choremu gancyklowir i interferon. Lekarz na pewno poda też inne leki, które będą pomocne w walce z symptomami choroby.

Profilaktyka

W razie możliwości pojawienia się tej choroby należy profilaktycznie przyjmować antybiotyki, takie jak ciprofloksacyna i rifampicyna.

Osoby, które miały kontakt z chorym powinny w tym celu jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Istnieje bowiem ryzyko, że doszło już do zakażenia, nawet jeżeli jeszcze nie widać objawów. Antybiotyki profilaktycznie można też przepisać bezobjawowym nosicielom meningokoków.

Do potwierdzenia stanu nosicielstwa konieczne jest wykonanie hodowli bakterii pobranych z nosa.

Immunoprofilaktyka

Obecnie dostępne są szczepionki przeciwko meningokokom. Istnieją dwa rodzaje szczepień:

  • MCV4 – szczepionka stosowana u osób w wieku od 2 do 55 lat.
  • MPSV4 – szczepionka stosowana u osób powyżej 55 roku życia.

Szczepionki są przede wszystkim zalecane dla dzieci i młodzieży będących poniżej 18 roku życia.

Ponadto poddać się szczepieniu powinny również osoby będące narażone na bezpośredni kontakt z bakteriami, studenci mieszkający w akademikach, podróżnicy podróżujący do miejsc, gdzie choroby meningokokowe są częste oraz personel medyczny.


choroby układu nerwowego Meningokokowe zapalenie opon mózgowych przyczyny Meningokokowe zapalenie opon mózgowych postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach