45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Karłowatość przysadkowa

Karłowatość przysadkowa, hiposomatotropowa lub infantylizm przysadkowy, to choroba endokrynologiczna powiązana z deficytem hormonu wzrostu, czyli somatotropiny oraz niedoborem gonadotropin. Chorobę tę powoduje wrodzony niedorozwój gruczołów lub ich uszkodzenie w dzieciństwie.

Do cech charakterystycznych tego schorzenia zaliczyć należy upośledzenie wzrostu i hipogonadyzm. Zatrzymanie wzrostu jest tym większe, im wcześniej rozpoczęła się choroba. Wyraźne symptomy zaobserwować można u dzieci około 1-3 roku życia i wzrastają wraz z biegiem czasu. Takie dziecko rośnie najwyżej 3 cm rocznie, co sprawia, że różnica między chorym nastolatkiem a rówieśnikami rosnącym prawidłowo może wynieść od 15-30cm. Chory ma starczy wygląd i dziecięce proporcje ciała, odpowiadające wiekowi, w którym nastąpiło zahamowanie wzrostu. Ręce są małe i krótkie, policzki zaokrąglone, tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach nadbrzusza, na rękach i w palcach. Psychiczny rozwój cierpiących na to schorzenie jest prawidłowy, dziecko zaczyna chodzić i mówić w tym samym czasie, co rówieśnicy. Przy tej chorobie często zaobserwować można także niedorozwój płciowy: brak jest cech dojrzewania, u chłopców nie rośnie prącie i nie rozwijają się jądra, dziewczęta nie miesiączkują, nie rozwijają się gruczoły sutkowe, nie występuje owłosienie płciowe. Chorzy dorośli często zapadają też na osteoporozę.

Karłowatość przysadkowa a karłowatość tarczycowa: karłowatości pochodzenia tarczycowego towarzyszy upośledzenie umysłowe o znacznym stopniu.

Diagnoza - koniecznie musi być poparta specjalistycznymi badaniami i testami, z wykorzystaniem metod izotopowych: poziom hormonów we krwi i w moczu, hipoglikemia poinsulinowa, badanie RTG kości, radiogramy czaszki, badania radiologiczne ręki.

Leczenie - opiera się na podawaniu hormonów (w przypadku mężczyzn stosuje się testosteron) i może być prowadzone tylko i wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach. Hor­mon wzrostu pobudza wzrost w pierwszym roku leczenia, natomiast w następnych latach skutki mogą być mniej widoczne.


choroby hormonalne Karłowatość przysadkowa opis choroby Karłowatość przysadkowa objawy objawy zaburzeń hormonalnych Karłowatość przysadkowa przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach