45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jęczmień

Jęczmień powstaje na skutek zakażenia bakteryjnego (zwykle gronkowcem złocistym) ujść maleńkich gruczołów na brzegu powieki. Czasami jest to konsekwencja braku higieny lub towarzyszy innym chorobom, np. zapaleniu spojówek, cukrzycy. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu jęczmienia jest spadek odporności, np. po przebytym przeziębieniu czy w wyniku przedłużającego się stresu.

Jęczmień częściej nęka osoby o jasnej karnacji i te, które mimo wady wzroku nie noszą okularów oraz ludzi starszych.

Jęczmień może występować w formie zewnętrznej i wewnętrznej.

W przypadku jęczmienia wewnętrznego objawia się on zaczerwienieniem, obrzękiem i dużą bolesnością tej części powieki, w której znajduje się zmieniony zapalnie gruczoł. Zazwyczaj zapalenie ustępuje samoistnie po kilku dniach.

Jęczmień zewnętrzny - są to ropne zapalenie gruczołów rzęskowych. Objawy nie są tak silne, jak w przypadku y jęczmienia wewnętrznego, a treść ropna wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęsy.

Nie powinno się wyciskać ropy w celu uniknięcia rozniesienia infekcji na resztę powieki. Nie należy przekłuwać jęczmienia igłą, bo możesz uszkodzić gałkę oczną. Nie wolno przecierać oczu nieumytymi rękoma.

Gradówka

To pospolita przewlekła choroba gruczołu tarczkowego jest gradówka. Występuje pod postacią twardego guzka, nie zawsze bolesnego, wyczuwalnego pod skórą powieki. Nie powoduje zaczerwienienia powieki ani jej obrzęku. Gradówkę leczy się ciepłymi okładami, masażem i miejscowo antybiotykami. Czasem trzeba ją usunąć chirurgicznie (w przychodni okulistycznej lub na oddziale okulistycznym). Nieleczona uciska rogówkę i może powodować zaburzenia widzenia.


choroby oczu Jęczmień opis choroby gradówka u dziecka jęczmień u niemowlaka domowe sposoby na jęczmień
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach