45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Hipercholesterolemia

Hipercholesterolemia to choroba, w której zaobserwować można obecność zwiększonego poziomu cholesterolu w osoczu krwi. To wynik metabolizmu odbiegającego od normy. Hipercholesterolemia czasem jest objawem innych schorzeń. W tym wypadku wzrasta też ryzyko komplikacji związanych z układem krwionośnym, a także ryzyko zawału serca, zatorów tętniczych czy udaru mózgu.

Kto może zachorować:
Hipercholesterolemia przeważnie dotyka osoby otyłe lub z nadwagą. Jest też problemem dla osób z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, a także chorych na cukrzycę, miażdżycę i niedokrwienie serca. U tych pacjentów dąży się do zbicia poziomu cholesterolu do najniższego możliwego stężenia.

Przyczyny
Znanych jest wiele przyczyn wzrostu cholesterolu. Przeważnie to efekt tłustej i obfitej diety oraz braku ruchu. Skutkiem dostarczania organizmowi nadmiaru tłuszczu jest stłuszczenie wielu narządów, takich jak nerki lub wątroba.
Hipercholesterolemia wtórna i pierwotna

Hipercholesterolemia objawia się w dwóch formach. Pierwszą jest pierwotna, będące efektem predyspozycji genetycznych, w której to przyczynę stanowi defekt jednego lub wielu genów. Drugą opcją jest wtórna, wynikająca z przyjmowania leków lub będąca wynikiem powikłań innych chorób. Wśród chorób, którym często towarzyszy podwyższony poziom cholesterolu występują m.in.: niedoczynność tarczycy, dolegliwości wątroby, zespołu nerczycowego.

Diagnostyka
Poparta jest badaniem poziomu cholesterolu. W celu uzyskania optymalnych wyników badanie wykonuje się, co 5 lat i oznaczać stężenie cholesterolu całkowitego. Jeżeli pojawia się wysokie ryzyko zaburzeń to wykonuje się pełny lipidogram. Badania pozwalają stwierdzić, jak poważne jest zjawisko.

Leczenie
Wstępnie w tym procesie należy ocenić ryzyko pacjenta, by następnie prawidłowo określić poziom stężenia cholesterolu, do którego pacjent ma dążyć. Następny etap to przygotowanie programu leczniczego. Pacjent powinien wprowadzić w życie zasady zdrowej diety i aktywności ruchowej i wspomóc je ograniczeniem czynników ryzyka. Wśród czynników są m.in.: palenie tytoniu, spożywanie ciężkostrawnych potraw i tłuszczy, picie dużej ilości alkoholi. U osób, u których współczynnik jest większy, bądź równy 5% stosuje się leki.

Choroba może powodować wiele innych dolegliwości, ponieważ związana jest z przyrostem wagi wywołuje nieestetyczny wygląd i pogorszenie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może doprowadzić do chorób naczyń obwodowych, udaru mózgu, niedokrwienia serca, czy tętniaka aorty brzusznej. Schorzenie może doprowadzić nawet do zgonu. Dlatego bardzo ważne jest jego leczenie.


cholesterol choroby cywilizacyjne zły metabolizm Hipercholesterolemia opis choroby co to jest Hipercholesterolemia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach