45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gościec przewlekle postępujący

Reumatoidalne zapalenie stawów stanowi przewlekłą, zapalną chorobę tkanki łącznej. Przeważnie objawia się symetrycznym zapaleniem stawów, któremu mogą towarzyszyć zmiany pozastawowe i powikłania układowe. Skutkiem choroby jest znaczna niepełnosprawności lub kalectwo, a nawet śmierć.

Choroba ta przeważnie spotykana jest wśród kobiet, zwykle po 40 roku życia. W początkowym etapie tego schorzenia ciężko je rozpoznać. Jednak w większości początek jej objawia się zapaleniem stawów śródręczno-paliczkowych dłoni i stawów śródstopno-paliczkowych w stopach. Inne objawy to: gorączka, ból, obrzęk, zniekształcenia i zesztywnienia stawów, zaniki mięśniowe, zniszczenie chrząstek i powierzchni stawowych, unieruchomienie stawów, zwichnięcia i zesztywnienia oraz całkowite unieruchomienie. Do skutków tego schorzenia zalicza się: zapalenie naczyń, amyloidoza reaktywna, włóknienie płuc.

Przyczyny tego schorzenia nie są do końca jasne. Prawdopodobnie odpowiedzialne za nie są geny oraz czynniki zewnątrzustrojowe, np. wirusy, a także urazy układu ruchu, zakażenia, a nawet pracę w wilgotnych i chłodnych warunkach. Diagnoza RZS określana jest na podstawie kryteriów Amerykańskiej Szkoły Reumatycznej. Do kryteriów zalicza się sztywność poranną stawów i wokół stawów, trwającą ponad 60 min, potem ulegającą znacznej poprawie, zapalenie co najmniej 3 stawów (m.in. nadgarstkowych, łokciowych, kolanowych, skokowych), zapalenie stawów ręki, pojawienie się guzków reumatoidalnych, zmiany w obrazie radiologicznym, tzn. nadżerka i osteoporoza okołostawowa stawów ręki lub nadgarstka (występowanie tylko osteoporozy wyklucza RZS). W zdiagnozowaniu RZS należy wykluczyć: toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe, zespół Sjogrena, chorobę Stilla, twardzinę, osteoartrozę, bakteryjne zapalenie wsierdzia, zapalenie wątroby, obecność HIV, nowotwory. RZS może przebiegać w trzech postaciach: postać łagodna, samoograniczająca, pojawiająca się u 10% chorych, która się cofa po zastosowaniu tradycyjnych leków; postać ostrzejsza, charakteryzująca się niewielkim postępem choroby, która również odpowiada na leczenie tradycyjnymi lekami, bada się postęp choroby; postać trzecia RZS to duży postęp choroby występujący u 90% chorych. Postać ta nie reaguje na leczenie i w efekcie dochodzi do stałych zmian w stawach, do ich destrukcji, a w efekcie do niepełnosprawności i kalectwa.

Leczenie odbywa się pod kontrolą lekarską i dobierane jest indywidualnie do każdej postaci choroby. Czasami konieczne leczenie wspomagające. W każdym przypadku RZS jest konieczne leczenie lub zapobieganie osteoporozie. Konieczna jest także edukacja chorego, fizykoterapia, kinezyterapia, psychoterapia.


choroby reumatyczne Gościec przewlekle postępujący opis choroby co to jest gościec reumatyzm leki reumatyzm objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach