45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Fobia szkolna

Fobia szkolna to poważną chorobą, często pojawiająca się wśród dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole lub starszej młodzieży. Lęk związany jest ze szkołą, jej budynkiem, osobami, a także sytuacjami z nią związanymi. Przypadłość ta jest chorobą sytuacyjną.

Przyczyny fobii wśród dzieci
Nie wiadomo dlaczego ale fobia te częściej dotyka chłopców. Czynników, które wpływają na jej powstawanie jest wiele i często nie są one rozumiane przez rodziców i nauczycieli. Przeważnie jednak powodem jest agresja słowna i fizyczna wobec dziecka ze strony rówieśników. W skład molestowania psychicznego wchodzi zastraszanie, wyzywanie, poniżanie, wyśmiewanie z wyglądu lub zachowań dziecka.

Dzieci ambitne, które mają postawione wysokie cele, często nie radzą sobie z natłokiem obowiązków, dodatkowych zajęć. Dużą znaczenie ma wychowanie oraz to, czego rodzice oczekują od swoich dzieci. Jeśli dziecko czuje, że nie jest w stanie zadowolić ambicji swoich opiekunów, zamyka się w sobie i uczęszczanie do szkoły jest nieprzyjemnym obowiązkiem, który kojarzy się z przegraną i pokazywaniem swoich niedoskonałości. Dużym błędem jest tworzenie przez rodziców u dzieci wizji szkoły jako kary. Dla dziecka już zawsze będzie ono miało negatywny wydźwięk i trudno jest to skutecznie wyplenić.

Nie tylko rodzice są winni problemom dziecka, ale i nauczyciel, który nieumiejętnie prowadzi relację z dzieckiem. Krytyka oraz negatywne nastawienie do jednego ucznia są niedopuszczalne, ponieważ inni uczniowie bardzo łatwo wychwytują takie zachowania i często podtrzymują je, biorąc przykład z wychowawcy. Dziecko może mieć wady wymowy, które skutecznie utrudniają kontakt z innymi osobami. Jeżeli szkoła nie okaże wyrozumiałości to w takim wypadku, uczeń będzie odsuwany od reszty klasy i uznawany za niepełnoprawnego członka ich społeczności.

Nie wszystkie dzieci dojrzewają emocjonalnie w tym samym czasie. Kiedy uczeń teoretycznie jest gotowy, by podjąć obowiązek szkolny, jego psychika może się na to nie zgadzać. Czas, który był dotychczas spędzany w rodzinnym gronie, z rodzicami, ma być poświęcony w imię czasu, z obcymi ludźmi. Jest to trauma oderwania od bezpiecznego domu i osoby, którą dobrze zna.
Inna przyczyna fobii to zmiany w życiu dziecka np. przeprowadzka w zupełnie obce miejsce, przymus zmiany placówki szkolnej lub problemy w domu - rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby.

Leczenie fobii szkolnej
Ważne jest przyznanie, że dziecko naprawdę ma z tym problem, a jego dolegliwości nie są efektem lenistwa czy chwilowych kaprysów. Warto spokojnie wysłuchać wszystkich argumentów i lęków, które występowały w przeszłości oraz obecnie. Nie można oskarżać osoby chorej o wagarowanie, bo sytuacja ulega pogorszeniu, dziecko nie będzie chętne na zwierzanie się ze swoich problemów. Dzieci, które wagarują będą okłamywać swoich opiekunów. Tym bardziej nie zwierzą im się z żadnych dolegliwości. Osoby wagarujące okłamują swoich opiekunów ani nie skarżą się na żadne dolegliwości związane z lękiem szkolnym.

Przeważnie leczenie polega na rozpoznaniu choroby i udania się do psychologa. Bez odpowiedniego fachowca trudno będzie rodzicom pomóc swojemu dziecku. Lepsze efekty daje leczenie psychologiczne połączone z farmakologicznym, które wesprze efekty osiągnięte terapią. Psychoterapia behawioralna jest bardzo popularnym sposobem walki z fobią szkolną. Skuteczna okazuje się psychoterapia behawioralno-poznawcza, która uczy dziecko metod relaksacji, wyciszenia umysłu, kreowanie stresujących sytuacji i różne możliwe sposoby rozwiązywania ich. Psycholog odpowiada za zmianę postawy ucznia, sprawienia, by jego wyobrażenie na temat szkoły uległo zmianie, nabrało dystansu i wyprostowaniu nieprawidłowych osądów co do swojej osoby.

Jeśli chodzi o podawane leki, popularne są środki na depresję, lecz są one ostatecznością, jeśli psychoterapia nie daje pożądanych efektów.


choroby cywilizacyjne Fobia szkolna opis choroby prześladowanie w szkole fobia szkolna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach