45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Fascjoloza

Objawy choroby motyliczej (fascjolozy, przywrzycy) u ludzi: następstwem zarażenia jest powstanie alergicznych reakcji na skórze łącznie z niedokrwistością oraz niedoborem żelaza. Po kilku tygodniach zaczynają doskwierać ostre dolegliwości takie jak: bóle wątroby, mdłości, biegunki, gorączka i stany podgorączkowe, utrata apetytu, ogólne osłabienie. Zmiany włókniste wokół zagnieżdżonych pasożytów i zajętych przez nie przewodów żółciowych wywołują marskość wątroby. Urazy i obumieranie tkanek i komórek są efektem przemieszczania się pasożytów przez wątrobę.

Charakterystyczne objawy to:

powiększenie wątroby (hepatomegalia), nieregularne napady gorączki (nawet 40 stopni) i zwiększenie liczby eozynofilów w krwi (eozynofilia). Często powstawać może pokrzywka, nudności z wymiotami, zaburzenia w trawieniu, nerwowość, bóle stawowe, bóle mięśniowe, przy silniejszych inwazjach pasożyta i dłuższych zarażeniach rozwija się żółtaczka. Przywra czasami dostaję się do płuc, ośrodkowego układu nerwowego, mięśni, tkanek podskórnych i gałek ocznych. W przypadku ostrej fazy tego schorzenia dochodzi do zapalenia wątroby. Do zarażenia dochodzi poprzez zjedzenie surowej lub niedogotowanej wątroby zwierzęcia cierpiącego na tę dolegliwość. Połknięte pasożyty przyczepiają się do błon śluzowych w gardle i innych fragmentów przewodu pokarmowego, wywołując obrzęki oraz zapalenia. Następnie wnikają do jamy brzusznej i tam wędrują do wątroby, nie dając na razie żadnych objawów. Pierwsze objawy zaobserwować można około 14 dni po zarażeniu.

Leczenie:

Odbywa się przy nadzorze lekarza w szpitalu. Reakcja organizmu na wdrażane leczenie może być intensywna. Wszystko zależne jest od poziomu zainfekowania organizmu tymi pasożytami. W trakcie ich zatruwania niemogące uciec ani być wydalone drogami żółciowymi do przewodu pokarmowego i na zewnątrz (ze względu na rozmiary), stają się bardzo niespokojne i ruchliwe, co wywołuje silne bóle i skurczowe w brzuchu, nudności i wymioty oraz biegunkę. Leczenie obejmuje także regenerację uszkodzonej wątroby, usunięcie toksyn.

Profilaktyka:

Zapobiegawczo leczy się i eliminuje zarażone zwierzęta. Zwalcza się żywicieli pośrednich (ślimaków) przez osuszanie terenów podmokłych i likwiduje niepotrzebne cieki wodne. Dodatkowo wykonuje się okresowe badania zwierząt, chemiczną dezynfekcję ścieków.


choroby zakaźne Fascjoloza opis choroby przywrzyca objawy choroba motylicza przyczyny choroba motylicza objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach