45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Drożdżyca

Drożdżyca (candidiasis) - chorobę tą powodują infekcje grzybicze. Przeważnie zajmują one skórę, paznokcie i błony śluzowe. Najczęściej drożdżyca wywoływana jest drożdżakami chorobotwórczymi, zwłaszcza Candida albicans, które dotyczą ok. 60% ludzi, i które są składnikiem flory przewodu pokarmowego.

Narażone na tę chorobę są osoby cierpiące na:
otyłość, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, alkoholizm, nadmierną potliwość, niedobory witamin z grupy B, a także osoby będące w ciąży, poddające się chemioterapii bądź leczone antybiotykami, oraz narażone na częste moczenie dłoni.
Objawy:

Drożdżyca dotykająca skórę dłoni pojawia się i rozwija w przestrzeniach międzypalcowych (zwłaszcza między III i IV oraz IV i V palcem. Charakterystyczne są łuszczące i pękające stany zapalne, często silnie zaczerwienione. Sporadycznie może zajmować skórę między pośladkami (głównie u noworodków), okolice podsutkowe i pachwinowe, powodując zajady, wysypkę, nieprzyjemny zapach włosów i skóry.

Jeżeli infekcja przejdzie na paznokcie, to efektem tego jest obrzęk oraz bolesne zgrubienia w okolicach wału paznokciowego. Płytka paznokcia staje się żółtawo – brunatna oraz ulega zmatowieniu i rozwarstwieniu. Infekcji mogą towarzyszyć bolesne zmiany ropne, sączące się podczas ucisku.

Infekcja drożdżakowa może także rozwinąć się w przewodzie pokarmowym, powodując biegunkę, wzdęcia, gazy, przelewanie, bóle brzucha oraz zaczerwienienia w okolicy odbytu. W przypadku dorosłych osób drożdżyca atakuje również narządy płciowe, powodując u kobiet upławy, świąd sromu, bolesne miesiączki, a w przypadku mężczyzn głównie świąd genitaliów i zapalenie prostaty.

Leczenie

Leczenie tego schorzenia jest długie i wymagające. Niezbędna jest także konsultacja ze specjalistą w celu dobrania odpowiednich leków. Leczenie odbywa się poprzez korzystanie z barwników (zieleń brylantowa, jodyna, eozyna), mających silne działanie dezynfekujące. Rozległe zakażenia, odporne na leczenie miejscowe, można wyleczyć za pomocą flukonazolu, worikonazolu i ketokonazolu. W przypadku występowania zmian ropnych, ukojenie przyniosą okłady. Chorzy powinni zadbać o odpowiednią higienę osobistą. W przypadku długotrwałych objawów niezbędne będzie zastosowanie antybiotyków.


choroby skóry candida albicans Drożdżyca opis choroby objawy drożdżycy infekcja drożdżakowa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach