45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Drakunkuloza

Drakunkuloza jest chorobą spowodowana przez nitkowca podskórnego. Pasożyt ten przeważnie występuje w rejonach pasa zwrotnikowego. Tam nazywano go risztą, z języka tadżyckiego – nić). Obecnie występuje wyłącznie w krajach Afryki – Nigrze, Nigerii, Sudanie.

W krajach cywilizowanych pasożyta usuwa się chirurgicznie.

Drakunkuloza obecnie stanowi kłopot krajów Trzeciego Świata, ponieważ część z ich świętych obyczajów (obrzezanie, bicie wody z bajora, karmienie piersią) prowadzą do propagowania braku.

Na tę chorobę cierpi około 10 000 osób. Na świecie istnieje program do walki z tą chorobą, przeze co liczba zachorowań spada.

Jak dochodzi do zarażenia?

Zarazić się można, wypijając, skażoną wodę. Jeżeli w wodzie znajdują się skorupiaki tzw. oczliki. Ich larwy przebijają ściany jelit lub żołądka, a następnie łącząc się w pary, dojrzewają.

Męskie pasożyty giną, a samice rosną przez około rok, by później dostać się do tkanki podskórnej. Przeważnie wybierają tkankę kończyn dolnych, gdzie ich długość może dochodzić do metra.

Leczenie

Diagnozy dokonuje się za pomocą obrazu klinicznego. Nie ma skutecznych leków zwalczających chorobą.

W krajach afrykańskich chorzy samodzielnie pozbywają się pasożyta z organizmu. Robi się to przez nawinięcie go na zapałkę lub patyczek. W ten sposób wyciąga się go samodzielnie po kilka centymetrów dziennie. Wymaga to również sprawności nawijacza, ponieważ urwanie pasożyta może skończyć się gangreną.

W przypadku dostępności zaplecza szpitalnego zalecana jest interwencja chirurgiczna.


choroby skóry Drakunkuloza opis choroby spożycie zakażonej wody kraje Trzeciego Świata choroba pasożytnicza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach