45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba Leśniowskiego i Crohna

Choroba Leśniowskiego i Crohna jest ciężka do zdiagnozowania. Wywołują ją czynniki genetyczne, zakaźne oraz immunologincze.

Objawy:

Najbardziej charakterystyczne objawy to: biegunki, pobolewania w jamie brzusznej, niedokrwistość, zwyżki temperatury, którym towarzyszy przyspieszony OB i zmienna, umiarkowana leukocytoza. Pojawiają się także zaburzenia resorpcji, szczególnie kwasów żółciowych (niskie stężenie cholesterolu we krwi), witaminy B i kwasu foliowego. Palpacyjnie wyczuć można w połowie przypadków oporność w okolicy caecum, niekiedy znajduje się przetoki zewnętrzne. Radiologicznie typowe są zmiany końcowego odcinka jelita biodrowego (zwężenie, sztywność) oraz przetoki wewnętrzne.

W drugiej fazie objawy stają się silniejsze. Wystąpić może także zapalenie języka i obrzęki kończyn. Zmiany zapalne umiejscawiają się najczęściej w jelicie biodrowym, ale mogą się również rozprzestrzeniać na jelito grube.

Chorobę Leśniowskiego-Crohna cechują charakterystyczne okresy remisji i zaostrzeń. Mogą jej towarzyszyć objawy zespołu złego wchłaniania oraz ogólne niedożywienie. Uporczywa biegunka powoduje utratę białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, żelaza, magnezu, potasu i wapnia. Może prowadzić to do niedokrwistości, niedoborów białka, zaburzeń krzepliwości.

Ryzyko zachorowania

Choroba rozpoczyna się zwykle u młodych osób dorosłych i występuje z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn. Jest chorobą stosunkowo rzadko występującą w Polsce, spotykaną zwykle u ludzi w młodym wieku.


choroby układu pokarmowego Choroba Leśniowskiego i Crohna opis choroby objawy chorób jelita cienkiego objawy nowotworu jelita grubego zapalenie jelita cienkiego objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach