45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba legionistów

Choroba legionistów, zwana jest także legionellozą to bakteryjne zapalenie płuc. Za powstawanie tego schorzenia odpowiada bakteria Legionella Pneumophila, która dostaje się do płuc z powietrza.

Gdzie można się zarazić?

Bakteria wywołująca chorobę legionistów preferuje wilgotne i ciepłe środowisko. Miejsca, w których egzystuje to przeważnie akweny wodne, systemy klimatyzacji, fontanny lub nawet baterie prysznicowe. Bakteria przenosi się w parze wodnej do płuc. Tam osiada na pęcherzykach. Zarazić się nią można niemal wszędzie.

Grupa ryzyka:
Choroba ta dotyczy wszystkich bez względu na wiek. Mimo wszystko najwięcej zachorowań zaobserwowano po 50. roku życia. Bardziej podatni są także mężczyźni oraz osoby palące tytoń, nadużywające alkoholu lub cierpiące na przewlekłe choroby. Bardziej narażone są osoby z bardzo osłabionym układem odpornościowym.

Częstotliwość:
Mało odnotowuje się tego typu chorób. W Irlandii choruje około dziesięciu osób rocznie. Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba ofiar śmiertelnych waha się od 20 do 100 tysięcy osób rocznie na całym świecie. Jednak są to tylko prawdopodobne statystyki, ponieważ ciężko jest odróżnić chorobę legionistów od zwykłego zapalenia płuc. Daje takie same objawy, więc rozpoznanie wymagałoby specjalistycznych testów laboratoryjnych. Przyczyną śmierci pacjenta jest zazwyczaj błędnie postawiona diagnoza.

Profilaktyka:
Profilaktyka opiera się na zachowaniu środków ostrożności. Co jakiś czas w domowych systemach wodnych, można podgrzać wodę do 60 stopni i z dużą siłą przepuścić przez kanalizację. Warto wymieniać baterię prysznicową, jeżeli zauważymy w niej małe otwory. Po dłuższej nieobecności w domu, przed skorzystaniem z wody, należy odkręcić kurki i odczekać aż zleci kilka litrów. Do aparatów inhalacyjnych i nawilżaczy powietrza powinno się stosować tylko wodę przegotowaną.

Leczenie:
To schorzenie leczy się podobnie do zapalenia płuc. Jednak w tym przypadku antybiotyki muszą być skierowane przeciwko tej konkretnej bakterii. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie choroby - ponieważ leki na zapalenie płuc nie pomogą na legionellozę. Prawidłowo przepisane antybiotyki skutecznie zwalczą chorobę legionistów, a leczenie kontynuowane przez okres trzech tygodni, zapobiegnie nawrotom.


zapalenie płuc choroby układu oddechowego Choroba legionistów opis choroby co to jest choroba legionistów bakteryjne zapalenie płuc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach