45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroba Bechterewa

Choroba Bechterewa lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekła dolegliwość reumatyczna dotycząca dotykająca stawy biodrowo-krzyżowe, barkowe, kręgosłupa oraz tkanki przykręgosłupowe. Efektem stanu zapalnego są usztywnienia stawów i niewydolność ruchowa.

Choroba dotyczy ok. 0,5–1% populacji. Rozwija się stopniowo i trudno ją zaobserwować. Przeważnie udaje się ją zdiagnozować dopiero po długim czasie. W większości obejmuje swoim zasięgiem jedynie mężczyzn w trzeciej lub czwartej dekadzie życia.

Większość osób cierpiących na tę chorobę po pewnym czasie osiąga stadium końcowe – wówczas niemożliwe jest całkowite wyleczenie. Jednak po części możliwe jest przyhamowanie rozwoju choroby.

Przyczyny choroby:

Nie wiadomo co wywołuje tę chorobę. Uważa się, że na jej powstawanie mogą mieć wpływ czynniki genetyczne. Możliwe, że odpowiedzialny też jest proces autoimmunizacyjny jako odpowiedź układu odpornościowego na własne antygeny oraz różnego rodzaju zakażenia. Podejrzewa się także jako czynnik tzw. mikrourazy, które wcześniej mogły spowodować zapalenie przyczepów ścięgnistych mięśni.

Przebieg choroby:

We wczesnej fazie schorzenie to obejmuje stawy kręgowe oraz obszar między stawami a kręgami. Wytwarzany jest wtedy naciek zapalny, który później ulega włóknieniu i kostnieniu. Skutkiem tego jest ograniczenie ruchomości. Początkowo dolegliwości obejmują jedynie dolny odcinek kręgosłupa, czyli stawy krzyżowo-biodrowe.

Kolejno atakuje kręgi lędźwiowe, piersiowe i szyjne, gdzie zazwyczaj rozpoczyna się rozwój stanu zapalnego. Proces zapalny w późniejszym stadium obejmuje również górne odcinki kręgosłupa (stawy żebrowo-mostkowe, żebrowo-poprzeczne, i żebrowo-kręgowe). Nieleczone, postępujące zapalenie powoduje, iż kręgi ulegają znacznej deformacji, co w konsekwencji doprowadza do ich załamania i tworzenia się garbu w kształcie kija bambusowego (widocznego na obrazie zdjęcia RTG).

Skutki procesu zapalnego:

Stan zapalny w efekcie wywołuje zmiany obejmujące różne narządy. Przeważnie pojawia się zapalenie tęczówki oka, które występuje po latach trwania choroby. Pogorszenie oraz całkowita utrata wzroku także jest powszechnym zjawiskiem.

Skutki może także odczuć układ krążenia (niedomykalność zastawki aortalnej, zaburzenia w układzie przewodzącym serca). Wyróżnia się także choroby nerek i dolegliwości układu moczowo – płciowego (uszkodzenie gruczołu krokowego), wrzody żołądkowe i dwunastnicy oraz problemy układu oddechowego, które związane są z ograniczeniem ruchomości klatki piersiowej, pogorszeniem wentylacji płuc oraz ze skłonnościami do infekcji.

Diagnostyka i leczenie:

Przede wszystkim wykonuje się badania RTG z oceną nasilenia zmian. Bada się również krew, mocz i płyny stawowe. Widoczny w badaniu RTG obraz tzw. „kija bambusowego” świadczy o całkowitym zrośnięciu się kręgosłupa.

Podstawą leczenia jest wprowadzenie odpowiedniego stylu życia (wolnego od obciążeń kręgosłupa) oraz rehabilitacji ruchowej. W warunkach domowych można wykorzystywać leki przeciwreumatyczne na bazie wód siarczkowych (np. maść borowinowa, bals sulphur żel czy reumogel).

W ciężkich przypadkach skuteczne okazują się masaże grzbietu i mięśni przykręgosłupowych, ze szczególnym uwzględnieniem okolic około – łopatkowych. W podostrym stadium pomocne są masaże oraz rozcieranie karku i obręczy barkowej, a w szczególności przyczepy mięśni karku do potylicy.

Choroba jest bardzo kłopotliwym schorzeniem, objawy narastają stopniowo, a jej początek jest stosunkowo ciężki do zauważenia. Najważniejsza jest jak najwcześniejsza diagnoza. Jeśli więc zaobserwujemy u siebie typowe symptomy procesu zapalnego, powinniśmy wybrać się do lekarza – reumatologa, aby jak najszybciej potwierdzić bądź wykluczyć istnienie choroby Bechterewa i podjąć odpowiednie kroki.


zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa staw biodrowy Choroba Bechterewa opis choroby Choroby układu kostnego przebieg choroby Bechterewa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach