45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Brak progesteronu

Progesteron lub luteina to kluczowy żeński hormon płciowy. Umożliwia kobietom zajście w ciążę oraz prawidłowy rozwój ich płodu.

Znaczenie Progesteronu:

Za tworzenie odpowiedzialna jest kora nadnerczy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Produkuje go ciało żółte, a gdy kobieta jest w ciąży, progesteron jest wydzielany przez łożysko. Najwyższe jego stężenie można zaobserwować tuż po owulacji, co umożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja w macicy.

Główne funkcje:

  • reguluje cykl miesięczny kobiety
  • reguluje wymianę nabłonka macicy, szyjki macicy i pochwy
  • utrzymuje prawidłowy przebieg ciąży
  • odgrywa ważną rolę w procesie laktacji
  • normalizuje poziom glukozy
  • przyspiesza oddychanie

Poziom progesteronu:

Poziom progesteronu w ciele kobiety może ulegać zmianom. Zależne to jest od fazy cyklu, w którym się ona znajduje. Cykl menstruacyjny można rozróżnić na dwa etapy: okres owulacji, w którym stężenie progesteronu jest stosunkowo niskie oraz okres po owulacji. Najwyższy poziom hormonu jest w 7. oraz 8. dniu po uwolnieniu komórki jajowej.

Po zapłodnieniu, ciałko żółte nadal produkuje progesteron. Później zajmuje się tym łożysko. Poziom hormonu obniża się jeżeli nie udało się zapłodnienie.

Normy określające stężenie hormonu w surowicy krwi kobiet:
po owulacji: 1-28ng/ml,
do 12. tygodnia ciąży: 9-47ng/ml,
12.-28. tydzień ciąży: 17-146ng/ml,
powyżej 28. tygodnia ciąży: 55-200ng/ml.


Niedobór:

Niedobór progestagenu jest poważnym problemem. Jest powodem niepłodności, zaburzeń cyklu miesięcznego oraz krwawień między menstruacjami.

Diagnoza niedoboru:

Niedobór progesteronu można orzec poprzez badania weryfikujące jego stężenie we krwi. Wykonuje się je w 7. bądź 8. dniu po owulacji, gdy odnotowuje się jego najwyższy poziom.

Pojedyncze badanie nie da precyzyjnego wyniku, ponieważ progesteron wyrzucany jest pulsacyjne do krwiobiegu. Najlepiej więc powtórzyć badanie przynajmniej dwa razy w ciągu dnia.

Pomocne okazuje się monitorowanie swojego organizmu i cyklu menstruacyjnego. Dzień w którym dochodzi do owulacji można orzec po wzroście temperatury ciała. Obserwacja jest bardzo pomocna, ponieważ pozwala szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości w pracy naszego organizmu.

Leczenie:

Po wykonaniu badań ginekologicznych lekarz dobiera odpowiedni sposób leczenia niedoboru. Leczenie niewydolności ciałka żółtego, odpowiedzialnego za produkcję hormonu, polega przede wszystkim na kuracji hormonalnej.

W fazie lutealnej cyklu jako środek zastępczy podaje się pacjentowi progesteron lub progestagen. Najczęściej stosowanymi środkami są Duphaston oraz Luteinę.

Niedobory progesterony mogą być bardzo groźne szczególnie dla kobiet w ciąży. Ważna jest obserwacja swojego organizmu. Jedynie wtedy możliwa jest szybka interwencja, w razie nieprawidłowości.


menstruacja prawidłowy rozwój płodu choroby hormonalne Brak progesteronu opis choroby żeńskie hormony płciowe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach