45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Brak miesiączki

Brak miesiączki ma miejsce do 16. roku życia lub gdy po  sześciomiesięcznym okresie miesiączkowania krwawienie ustało. Rozróżnia się pierwotny oraz wtórny brak miesiączki.

Przyczyny:
Brak miesiączki nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Czasami miesiączka ustaje i jest to naturalna reakcja  organizmu na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety. Przykładem jest ciąża, kiedy od momentu zapłodnienia przez cały okres jej trwania nie występują krwawienia miesięczne. W okresie ciąży każde krwawienie z dróg rodnych musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Również po porodzie, kiedy kobieta karmi piersią, dochodzi do zatrzymania miesiączki. Powodem braku miesiączkowania są również naturalne zmiany zachodzące w organizmie, kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy.

Przyczyny chorobowe:
U osób z cukrzycą, gruźlicą czy niewydolnością nerek mogą ustawać krwawienia miesięczne.  Brak okresu jest też związany z zaburzeniami chromosomalnymi. Tutaj można wymienić Zespół Turnera (zespół wad wrodzonych, polegających na braku chromosomu X w całym ciele lub w niektórych jego komórkach), Zespół feminizujących jąder, Zespół Klinefeltera. Brak miesiączki pojawia się również w sytuacji, kiedy narządy rodne kobiety, w szczególności macica i jajniki mają anatomiczne wady. Do takich anatomicznych przyczyn można zaliczyć Zespoł Ashermana (zrośnięcie się jamy macicy po nadmiernym wyłyżeczkowaniu), jak i całkowicie zrośnięta błona dziewicza. Oczywiście brak macicy, jajników lub ich szczątkowość uniemożliwia krwawienie miesięczne.

Zaburzenia hormonalne:
Przeważnie zaburzenia miesiączkowania są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Zaburzenia hormonalne mają podłoże w nieprawidłowym działaniu podwzgórza, przysadki mózgowej, tarczycy, jajników oraz nadnerczy.

Na podwzgórze i przysadkę mózgową ma wpływ nasze zachowanie, nasz styl życia, jak choćby sposób odżywiania. Brak miesiączki może towarzyszyć zbyt dużej utracie masy ciała. Często towarzyszy osobom z jadłowstrętem psychicznym. Do braku miesiączki może przyczynić się również otyłość oraz stres. Warto podkreślić, że na miesiączkowanie ma także wpływ zbyt wymagający trening fizyczny. Do przyczyn braku miesiączki zaliczamy także Zespół Kallmana (izolowany zespół niedoboru gonadotropin, połączony z utratą węchu). Wśród hormonalnych przyczyn należy wymienić także gruczolaki, guzy (szczególnie wydzielające prolaktynę), akromegalię oraz Zespół Sheehana (niedokrwienna martwica przysadki).

Brak miesiączki to często symptom tego że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Ustanie miesiączkowania może wskazywać na  niedoczynność tarczycy lub tyreotoksykozę. Również schorzenia związane z jajnikami objawiają się ustaniem miesiączkowania. Dzieje się tak w przebiegu zespołu policystycznych jajników oraz niewrażliwych jajników. Jajnik może przestać wydzielać pęcherzyki Graafa i w efekcie tego nie dojdzie do miesiączki - w takim przypadku mówi się o atrezji jajnika.
Przy braku miesiączki powodem są również zaburzenia hormonalne spowodowane niewłaściwym funkcjonowaniem nadnerczy. Kiedy miesiączka nie pojawia się po ukończonym 16 roku życia (pierwotny brak miesiączki), możemy podejrzewać wrodzony przerost nadnerczy. Inne powody braku miesiączki to guzy nadnerczy, Zespół Cushinga oraz choroba Addisona, który powoduje niewydolność nadnerczy, śpiączkę i wzmożoną pigmentacje skóry.


brak okresu Brak miesiączki opis choroby pierwotny brak miesiączki przyczyny braku miesiączki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach