45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Brak jodu w czasie ciąży

Jod jest niezbędny do tego by organizm człowieka mógł funkcjonować prawidłowo. Okazuje się pomocny przy przeciwstawianiu się chorobom. Ma też ogromny wpływ na rozwój psychomotoryczny dziecka.

Znaczenie jodu dla organizmu:

Największe wpływa ma na  prawidłowe funkcjonowani tarczycy. Ta z kolei wzmacnia odporność organizmu. Odbywa się to za pomocą jej gruczołów które zabijają słabsze zarazki atakujące nasz organizm. 

Przeziębienie nie zaraża zdrowej ciąży, jednak może skutkować wysoką gorączką lub grypą. A to już realne zagrożenie dla płodu.

Tarczyca odpowiada także za odbudowę niezbędnej człowiekowi energii. Jest to ważne, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kobiety zmagają się z sennością i zmęczeniem,
Dodatkową właściwością jodu jest uspokojenie organizmu i uwolnienie go od napięcia nerwowego, które objawia się wzmożoną pobudliwością, bezsennością i ciągłym niepokojem, co niekorzystnie wpływa na samopoczucie matki, a co za tym idzie na prawidłowy rozwój płodu.

Wpływ jodu na rozwój dziecka:

Niedobór może powodować nieodwracalny niedorozwój mózgu płodu, zwany kretynizmem.

Opóźnienia umysłowego charakteryzują go duże rozmiary głowy, a wraz z upływem czasu-niski wzrost, tępy wyrazem twarzy, powolność ruchów, senność i bełkotliwa mowa.

Przy niedoborze można zauważyć opóźniony rozwój psychomotoryczny u dzieci. Niedobór jodu ma także wpływ na obniżenie prawidłowego działania mózgu.

Zmniejsza się zdolność uczenia, zachowywania w pamięci różnych informacji, kojarzenia, jak również słabnie intelekt.

Dieta uboga w jod powoduje poronienia, a także urodzenia martwych dzieci.

Uzupełnianie jodu:

Istnieje wiele metod które prowadzą do uzupełnienia jodu. Jak zawsze najskuteczniejsze okazują się te naturalne.  W tym wypadku idealnym źródłem będą ryby i owoce morza. W czasie ciąży kobieta powinna, więc jeść je nawet trzy razy w tygodniu.

Warto stosować sól jodowaną ponieważ dobrze uzupełnia ona braki jodu w organizmie. To samo tyczy się wód mineralnych.

Jeszcze jednym sposobem na uzupełnienie niedoboru jodu jest wyjazd nad morze, gdzie jego stężenie w powietrzu jest wyższe. Wtedy dostaje się on do naszego wnętrza poprzez układ oddechowy i skórę.

Bardzo ważne jest, by dostarczać odpowiednie ilości jodu w czasie ciąży, gdyż jego niedobór może mieć bardzo poważne konsekwencje. Kluczem do sukcesu będzie na pewno zdrowa i zbilansowana dieta.


witaminy i minerały odżywianie poronienie wady wrodzone Brak jodu w czasie ciąży opis choroby niedobór jodu w czasie ciąży
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach