45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból zęba

Ból zębów jest powszechnym schorzeniem, które czasem jest efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Doprowadziła ona do próchnicy albo nadwarżliwości zębów na zimne czy ciepłe potrawy.  Nieleczone ubytki mogą prowadzić do zakażeń i problemów z dziąsłami.

Zepsute uzębienie przeważnie skutkuje pulsującym bólem, mogącym rozchodzić się w kierunku ucha. Bóle zębów dosyc mocno utrudniają funkcjonowanie. Utrudniają jedzenie i normalny sen. Przy spuchniętych dziąsłach może pojawić się obrzęk policzków. W przypadku nadwrażliwości zębów charakterystycznym objawem jest ostry, kujący ból. Zęby mogą reagować na różne czynniki, może to być to np. słodki lub kwaśny smak. Nadwrażliwośc powodują znajdujące się w trzonie zębów kanaliki. Odsłonięcie szyjek zębowych przy obsuwaniu się dziąseł też może mieć znaczenie.

Najczęściej przyczyna bóli to próchnica, która dotyczy większości populacji świata. Charakterystyczne dla niej są niewielkie ciemne plamki pojawiające się na szkliwie zębów. Szczeliny między zębami i powierzchnie stycznie to miejsce gdzie najczęściej zaczyna się próchnica. Już pierwszych objawach powinno się udać do dentysty. Nieleczone ubytki mogą bowiem doprowadzić do tego, że zaatakowana zostanie miazga zębów.

Zapalenie miazgi zęba charakteryzuje świdrujący ból, tętniący, tępy, który ulega rozprzestrzenieniu. Węzły chłonne w okolicy podżuchwowej i na szyi mogą uledz powiększeniu. Ból zęba prawie zawsze wymaga szybkiej interwencji stomatologicznej. Do czasu jej uzyskania można z wątpliwym skutkiem zażyć któryś ze środków przeciwbólowych z domowej apteczki. W przypadku wystąpienia gorączku i obrzęku, należy pilnie skontaktować się ze stomatologiem. Skutkiem może być obumieranie zęba i zakażenie kości. Martwy ząb staje się wtedy ogniskiem, które powoduje zmniejszenie odporności. W przypadku zaawansowanego zapalenia miazgę należy usunąć bowiem zmiany, które nastąpiły w nerwie zęba, są już nieodwracalne.

Ból zęba, to najlepszy powód do wizyty u dentysty. By przetrwać do tego czasu, można nieco złagodzić swoje cierpienia. Skuteczne okazują się środki przeciwbólowe. Można spróbować trzymać w ustach przez jakiś czas zimną wodę lub zimny napar z mięty. Sprawdzoną metodą jest ssanie kostek lodu czy przykładanie zimnych kompresów do opuchniętych policzków.


choroby zębów Ból zęba opis choroby bóle zębów leki przeciwbólowe objawy chorób zębów choroby zębów mlecznych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach