45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Bąblowica

Bąblowica to choroba pasożytnicza którą wywołuje tasiemiec z rodzaju Echinoccocus. Jego larwy powodują powstanie torbieli w różnych narządach ciała. Skutkiem tego są różne zaburzenia funkcjonowania tych narządów. Chorobę ciężko wykryć, a leczenie bywa trudne i długotrwałe.

Przyczyny:

Bąblowicę wywołuje tasiemiec z rodzaju Echinococcus, Głównie tasiemiec jednojamowy (E. granulosus) lub tasiemiec wielojamowy (E. multilocularis). Człony tasiemca ktre zawierają w sobie jajeczka znajdują się na glebie i roślinach. Tam znajdują je i zjadają myszy oraz inne gryzonie. W organizmach tych zwierząt przechodzą do wątroby, gdzie stają się dojrzałe. W tej formie tasiemiec ma ok. 2 mm długości i składa się z 3 – członów.

Zarażony gryzoń jest zjadany przez lisa lub inne zwierzę mięsożerne. Potem rozwija się do czasu kiedy w ostatnim członie ciała znów powstają jajeczka. Zwierze wydala je z moczem lub kałem m.in. na owoce jeżyn, malin, borówek itp. Te kolejno zjada człowiek, który staje się nosicielem.

Jajeczka i larwy tasiemca są niezwykle wytrzymałe na niskie temperatury. Mogą przetrwać dwa miesiące w temperaturze –27 st. C, a temperatura – 70 st. C unieszkodliwia je dopiero po 96 godzinach.

Przebieg:

Jajeczka w organizmie człowieka z jedzenia przedostają sie do krwi. Następnie przechodzą do różnych narządów ciała – najczęściej wątroby, ale też mózgu, płuc, czy nerek. Tam z jajeczka wykluwają się larwy, która otaczają się torbielą która ma forme guza i rosnie bardzo wolno. Swoje pełne rozmiary, czyli nawet kilkanaście centymetrów, uzyskuje po 15 latach. Może uciskać okoliczne narządy i wywoływać ból, zaburzenia funkcjonowania i inne dolegliwości. Jeżeli pęknie to powoduje wstrząs anafilaktyczny, który może skończyć się śmiercią.

Z powodu powolnego rozwoju objawy bąblowicy pojawiają się bardzo późno, najczęściej, kiedy torbiel jest już niebezpiecznie duża.

Symptomy:

  • wątroba – żółtaczka i ból, zazwyczaj z prawej strony ciała
  • nerki – krwiomocz, bóle nerek
  • mózg – bóle głowy, ucisk, zaburzenia psychiczne
  • płuca – ból w klatce piersiowej, kaszel, plucie krwią

Bąblownice wykrywa się dzięki badaniu RTG, tomografii komputerowej, lub USG. Najczęściej dziej się to przez przypadek, przy okazji badań dotyczących innych schorzeń.

Leczenie:

Leczenie jest trudne i wyniszczające. Chirurgicznie usuwa się torbiel, a następnie przyjmuje chemioterapię przeciwpasożytniczą przez dwa lata. Należy też często wykonywać badania, ponieważ następują nawroty choroby.

W niektórych przypadkach leczenie nie jest konieczne – wystarczy obserwacja.

Zapobieganie:

Mimo trudnego lecznia, ważnym elementem jest zapobieganie tej chorobie. Przede wszystkim opiera się na niespożywaniu niemytych owoców leśnych i myciu rąk po każdym powrocie z lasu.
Bąblowica może być też przenoszona przez zwierzęta domowe jak psy i koty. Jajeczka mogą znajdować się na sierści. Dlatego ważne jest odrobaczanie zwierząt, ograniczanie ich kontaktu z dzikimi zwierzętami i uniemożliwienie łapania gryzoni.


choroby zakaźne choroby pasożytnicze Bąblowica opis choroby tasiemiec jednojamowy tasiemiec wielojamowy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach