45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Achalazja

Przełyk ma głównie dwa zastosowania: poprzez skurcze perystaltyczne transportuje pokarm z jamy ustnej do żołądka, a zwieracze przełyku uniemożliwiają cofanie się treści pokarmowej.

Achalazja, czyli tak zwany kurcz wpustu, to choroba wynikająca z zaburzenia motoryki mięśni gładkich dolnego odcinka przełyku.

Achalazja jest wynikiem zwyrodnienia splotu warstwy mięśniowej, w wyniku czego nie dochodzi do relaksacji zwieracza dolnego. Skutkiem tego jest utrudnienie połykania pokarmów początkowo stałych, a następnie także płynnych. Nad przewężeniem przełyk poszerza się na skutek gromadzenia się treści pokarmowej, która często zawraca.

Bardzo prawdopodobne, że przyczyną achalazji pierwotnej mogą być zakażenia, np. wirusowe, a achalazji wtórnej rak przełyku, rak żołądka naciekający przełyk lub chłoniak. W powstawaniu achalazji uwzględnia się także czynniki środowiskowe, genetyczne oraz infekcyjne. Stan chorego jest ogólnie dobry, a odżywianie paradoksalnie pozostaje na normalnym poziomie.

Achalazja jest raczej rzadką chorobą, ocenia się, że stopień zachorowania wynosi 1: 100 000 na rok. Dotyczy obu płci bez względu na wiek, ale znacznie częściej między 30. a 50. rokiem życia. Diagnoza to głównie badanie radiologiczne przełyku, gdzie zobaczyć można zwężenie w jego dolnym odcinku, a czasami poziom płynu w śródpiersiu świadczący o zastoju treści pokarmowej. Badanie endoskopowe z ewentualną biopsją wykonuje się w celu wykluczenia nowotworu.

Leczenie achalazji dzielimy na:

  • Leczenie zachowawcze - które polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety opierającej się na spożywaniu przetartych pokarmów spożywanych na stojąco, bez pospiechu. Dodatkowo wskazane jest unikanie stresu.
  • Leczenie farmakologiczne-opiera się na lekach zmniejszających napięcie zwieracza dolnego przełyku (nifedypinę, diazotan izosorbidu), są one raczej uzupełnieniem leczenia inwazyjnego.
  • Leczenie endoskopowe-ta metoda ma największą skuteczność( nawet 85%). Polega na użyciu balonika do rozszerzenia przełyku w okolicy wpustu.
  • Leczenie operacyjne-przeprowadza się miotomie. Tak nazywa się podłużne nacięcie dolnej części mięśni przełyku i wpustu. Ten zabieg jest również bardzo skuteczny tak jak w przypadku endoskopowego. Ryzyko śmierci wynosi mniej niż 1%.

    Powikłanie wynikające z achalazji:
  • zachłystowe zapalenie płuc
  • refluksowe zapalenie przełyku
  • zwężenie trawienne krwawienie
  • rak przełyku
  • zapalenie błony śluzowej przełyku
  • ropień płuc

 


przełyk choroby układu pokarmowego rak przełyku miotomia Achalazja opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach