45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapominalstwo?! Poznaj 7 możliwych przyczyn kłopotów z pamięcią!

Zapominalstwo?! Poznaj 7 możliwych przyczyn kłopotów z pamięcią!Zapominalstwo?! Poznaj 7 możliwych przyczyn kłopotów z pamięcią!

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu o czymś zapomnieć. Niekiedy jednak problem się nasila i kłopoty z zapamiętywaniem różnych rzeczy stają się dość uciążliwe. Zapominamy zarówno o sprawach błahych, jak i tych całkiem sporej wagi. Nie trzeba wówczas wpadać w panikę, bo niekoniecznie jest to symptom poważnej choroby, ale warto bliżej się sobie przyjrzeć i spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

  • Co powoduje zapominalstwo?

  • Czy witamina B12 wpływa na naszą pamięć?

Istnieje wiele możliwych czynników wywołujących zapominalstwo. Mogą to być:

  1. Silny stres, nadmiar obowiązków, przepracowanie.

    Żyjemy w ciągłym biegu, funkcjonując na pełnych obrotach. Doba jest dla nas za krótka, nie wyrabiamy się z natłokiem obowiązków domowych i zawodowych. Mózg jest przeciążony nadmiarem informacji i zwyczajnie nie jest w stanie nad wszystkim zapanować. W tej sytuacji dobrze jest ustalić listę priorytetów, stosować metodę zapisywania rzeczy do zrobienia, by wiedzieć, którymi koniecznie musimy się zająć w pierwszej kolejności. Takie usystematyzowanie sprawi, że nic nie powinno nam umknąć.
  2. Dieta zbyt uboga w witaminę B12.

    Witamina B12 jest odpowiedzialna między innymi za prawidłową pracę mózgu oraz właściwe działanie układu nerwowego. Jej niedobór może więc skutkować problemami z zapamiętywaniem i powodować obniżenie sprawności intelektualnej. Warto zatem zadbać o to, by nasza dieta zawierała produkty bogate w tę witaminę, takie jak: mięso, ryby, jaja, sery, wędliny, mleko.
  3. Nadciśnienie.

    Wyniki badań jednoznacznie wykazują, że osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi mają większe trudności z zapamiętywaniem, niż ludzie wolni od tego schorzenia. Trzeba zatem zawczasu zadbać o to, by ustrzec się nadciśnienia. Zaleca się dużo ruchu, uprawianie sportu, zachowanie zdrowej diety z ograniczeniem używania w kuchni soli.
  4. Niedoczynność tarczycy.

    Charakterystyczną cechą tej choroby jest spowolniony metabolizm. Tarczyca, wytwarzająca za małą ilość hormonów, powoduje zmęczenie całego organizmu. Odbija się to również na pracy mózgu oraz układu nerwowego, powodując w konsekwencji kłopoty ze szwankującą pamięcią. Problem może rozwiązać dobrze dobrane leczenie farmakologiczne.
  5. Ciąża.

    Szczególnie w jej początkach zaburzona równowaga hormonalna przyczynia się do wielu trudności z pamięcią i koncentracją, przez co można cierpieć z powodu zapominalstwa. Na szczęście w miarę upływu czasu organizm zaczyna radzić sobie z nową sytuacją i wszystko zaczyna powoli wracać do normy.
  6. Menopauza i andropauza.

    Okres poprzedzający wejście w wiek podeszły, podobnie jak ciąża, to nietypowy czas dla naszego organizmu. Także w tym przypadku może się zdarzyć, że zapominanie będzie na porządku dziennym. Zaburzenia w obrębie układu nerwowego są bowiem jednym z objawów tego procesu.
  7. Choroba Alzheimera

    Tu sprawa jest już bardzo poważna. Schorzenie prowadzi do degradacji ośrodkowego układu nerwowego i upośledza pracę mózgu. Jest nieuleczalne, ale za pomocą właściwego leczenia można złagodzić jego skutki i poprawić jakość życia chorego.
pamięć zapominanie problemy z pamięcią zapominalstwo kłopoty z pamięcią szwankująca pamięć

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach