45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie spojówek - najczęściej rozpoznawana choroba okulistyczna. Poznaj przyczyny i metody leczenia!

Zapalenie spojówek - najczęściej rozpoznawana choroba okulistyczna. Poznaj przyczyny i metody leczenia!Zapalenie spojówek - najczęściej rozpoznawana choroba okulistyczna. Poznaj przyczyny i metody leczenia!

Zapalenie spojówek to dość powszechny problem, który związany jest z zapaleniem przezroczystej błony wyściełającej oczy i powieki. Na szczęście dla większości osób jest zupełnie niegroźne, a wiąże się jedynie z występowaniem nieprzyjemnego podrażnienia oczu. Jeśli jednak wynika z infekcji bywa zakaźne.

Pod pojęciem zapalenia spojówek (z łac. conjunctivitis) kryje się ogólny stan zapalny oka, występujący nieodzownie z powiększaniem się naczyń krwionośnych, wskutek czego dochodzi do obrzęku oka. Charakterystyczna wydzielina wytwarzana jest pod wpływem ucisku gruczołów łzowych, potowych i łojowych. Przed podjęciem leczenia, należy wskazać co jest źródłem zapalenia spojówek, dzięki czemu lekarz będzie mógł zalecić odpowiednią terapię.

  • Co to jest zapalenie spojówek?

  • Jak leczyć zapalenie spojówek?

Problematyczna budowa spojówki

Naczynia krwionośne obejmują niemal całą okolicę oka, począwszy od twardówki, a skończywszy na tylnej powierzchni powiek. Zapalenie spojówek uchodzi za najczęściej diagnozowaną chorobę okulistyczną.

Objawy zapalenia spojówek

Do symptomów zapalenie spojówek zalicza się:

  • zaczerwienienie oczu,
  • swędzenie, bądź pieczenie jednego lub obydwu oczu,
  • obrzęk powiek,
  • światłowstręt,
  • wrażenie posiadania ciała obcego w jednym lub obydwu oczach,
  • nadmierne łzawienie jednego lub obydwu oczu,
  • obecność żółtawej wydzieliny w jednym lub obydwu oczach,
  • nagromadzenie się wydzieliny lub sklejenie powiek w nocy, które rano utrudnia otwarcie oczu – wydzielina wodnista, śluzowa, ropna, śluzowo-ropna.

Leczenie – potrzebne czy nie?

Mimo że zapalenie spojówek zazwyczaj przechodzi bez leczenia, warto zastosować się do naszych rad, choćby po to by zapobiec jego zmniejszyć dokuczliwość z niego wynikającą. Ważne jest każdorazowe stosowanie czystej chusteczki higienicznej dla wytarcia oczu oraz korzystanie z własnego ręcznika, kropli do oczu, kosmetyków, jak tusz do rzęs czy cienie do powiek, poduszek i okularów przeciwsłonecznych, a także częste mycie rąk, zwłaszcza gdy mamy skłonność do pocierania oczu.

Wirusowe zapalenie spojówek leczy się w sposób złożony, poprzez leki przeciwwirusowe, łagodzące obrzęk, działające odkażająco i przeciwzapalnie. Z uwagi na wysoką zaraźliwość, należy wymienić kosmetyki do oczu stosowane w trakcie zapalenia.

Leczenie bakteryjnego zapalenie spojówek polega na aplikowaniu antybiotyków w formie kropli i maści oraz sulfonamid.

Jeśli podłożem są alergie wystarczą leki przeciwhistaminowe, w skrajnych przypadkach zaleca się odczulanie.

Przy grzybiczym zapaleniu stosuje się krople i maści przeciwgrzybicze.

Przy zespole suchego oka warto nawilżać powietrze i nawadniać organizm w ilości 2-3 litrów spożywanej wody dziennie. Wskazane jest jak najczęstsze zamykanie powiek i mruganie, ale również stosowanie sztucznych łez i robienie przerw w czytaniu lub pracy przy komputerze.

zapalenie spojówek alergiczne zapalenie spojówek bakteryjne zapalenie spojówek wiusowe zapalenie spojówek suche oko a zapalenie spojówek zapalenie spojówek objawy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach