42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 776 produktów w 204 kategoriach

Szkła progresywne – idealne rozwiązanie dla prezbiopów

Szkła progresywne – idealne rozwiązanie dla prezbiopówSzkła progresywne – idealne rozwiązanie dla prezbiopów

Prezbiopia, czyli innymi słowy starczowzroczność, to wada wzroku, która pojawia się z wiekiem, zwykle po 40 roku życia. Osoby, u których występuje prezbiopia, mają coraz większy problem z ostrością widzenia przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości, co utrudnia w znacznym stopniu czynności takie jak czytanie i pisanie. Odsunięcie książki od siebie często sprawia, że widzenie się poprawia, jednak jest to jedynie doraźne rozwiązanie – prędzej czy później ręce stają się za krótkie. Doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na prezbiopię, u których występują również inne wady wzroku, jest zastosowanie progresywnych soczewek okularowych.

 

Szkła progresywne, czyli jakie?

Szkła progresywne korygują każdą wadę wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, przy jednoczesnej korekcji ostrego widzenia z bliska i daleka. Soczewki te nie posiadają widocznej krawędzi, jak w przypadku soczewek dwuogniskowych, które stosowało się do tej pory u osób posiadających dwie wady wzroku jednocześnie. Okulary z soczewkami progresywnymi nie tylko spełniają swoją funkcję leczniczą, ale zdecydowanie podnoszą komfort użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu okularów. Soczewki dwuogniskowe są podzielone na elementy do bliży, a także do pate do patrzenia w dal. Niestety, podział ten jest bardzo widoczny. Soczewki progresywne w płynny sposób zachowują zmianę mocy do patrzenia w dal oraz z bliska, a swoim wyglądem niczym nie różnią się od tradycyjnych soczewek jednoogniskowych. Soczewki progresywne są również zdecydowanie zdrowsze, gdyż oczy męczą się w mniej niż w przypadku soczewek dwuogniskowych.

Dla kogo soczewki progresywne będą dobrym rozwiązaniem?

Przede wszystkim wygodę w użytkowaniu docenią te osoby, które do tej pory korzystały z dwóch osobnych par okularów, np. do czytania i do noszenia przez cały dzień. Bardzo często po szkła progresywne sięgają osoby po 40 roku życia, których dotyka prezbiopia, czyli starczowzroczność. Tak jak w przypadku doboru szkieł jednoogniskowych, bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie ich do wad wzroku danej osoby. Dlatego niezbędne jest wykonanie profesjonalnego badania u optyka, dzięki któremu będzie można idealnie dopasować szkła do potrzeb konkretnego użytkownika. W czasie badania trzeba koniecznie określić przede wszystkim moce soczewek – i tu, tak jak w przypadku tradycyjnych szkieł jednoogniskowych, im większa moc, tym grubsze szkło. Kolejnym kryterium jest określenie addycji czyli różnicy w widzeniu pomiędzy dalą a bliżą. Im większa wartość addycji, tym pole widzenia jest szersze. W przypadku szkieł progresywnych można również zastosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci połówek fotochromowych. Więcej na temat szkieł progresywnych przeczytać można na stronie: https://czasnawzrok.pl/rozwiazania-dla-prezbiopow/.

Warto mieć na uwadze, że do każdych nowych okularów przeznaczonych do szkieł progresywnych również trzeba się przyzwyczaić. Okres adaptacji jest indywidualny dla każdej osoby, jednak większość użytkowników, którzy decydują się na zastosowanie szkieł progresywnych w swoich okularach nie wyobraża sobie powrotu do szkieł jednoogniskowych.

okulary szkła progresywne soczewki progresywne

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 776 produktów w 204 kategoriach