45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Skrzyp polny – właściwości i zastosowanie skrzypu polnego na włosy i paznokcie

Skrzyp polny – właściwości i zastosowanie skrzypu polnego na włosy i paznokcie Skrzyp polny – właściwości i zastosowanie skrzypu polnego na włosy i paznokcie

Zdrowe włosy, skóra i paznokcie w dużym stopniu zależą od ogólnego stanu organizmu, a ten – od diety. Menu bogate w witaminy i minerały potrafi czasem zdziałać cuda – cennych składników nie zastąpią najkosztowniejsze kosmetyki. Ich skarbnicą jest skrzyp polny – zwykły chwast o niezwykłych właściwościach. Roślina skromna i niewymagająca – spotkać ją można na podmokłych łąkach i polach. 

Skrzyp – skarbnica zdrowia, urody i młodości

Skrzyp polny to jedna z najstarszych roślin na świecie – jej potencjał leczniczy wykorzystuje się od dawien dawna. Po zioło sięga też współczesna medycyna, która docenia jego działanie moczopędne i znakomity skład. Skrzyp stanowi bogate źródło minerałów, zwłaszcza krzemu – istotnego pierwiastka budulcowego organizmu.

  • Jakie właściwości ma skrzyp polny?

  • Jakie działanie ma skrzyp polny?

Krzem uczestniczy w wielu ważnych procesach fizjologicznych, mi.in bierze udział w powstawaniu kolagenu, czyli białka obecnego we wszystkich tkankach. Kolagen dobroczynnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci – przywraca im elastyczność i przyspiesza procesy regeneracyjne.

Niestety, produkcja kolagenu w ludzkim ustroju z biegiem czasu zwalnia – już po 25. roku życia ilość białka w tkankach maleje. Co się wówczas dzieje? Procesy starzenia nabierają tempa – pojawiają się pierwsze zmarszczki, które często bywają powodem do zmartwień. Jednak jeśli organizm otrzyma kolagen z zewnątrz, może nasilić procesy odnowy, zadbać o właściwe nawilżenie i ujędrnienie skóry. Dzięki proteinom kolagen pomaga odbudować struktury skóry, które uległy zniszczeniu – uszkadzać mogą je tytoń, alkohol, stres i zanieczyszczenie środowiska.

Krzem – (nie tylko) na włosy i paznokcie

W ustroju znajduje się ok. 7 g krzemu – to znacznie więcej niż innych ważnych minerałów, jak żelazo czy miedź. Krzem występuje w grasicy, nadnerczach i przysadce mózgowej, pewne jego ilości są obecne też w płucach, mięśniach, a nawet krwi. Jednak z wiekiem stężenie cennego pierwiastka niepokojąco maleje.

Krzem wywiera niebagatelny wpływ na stan włosów i paznokci. Minerał uczestniczy w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czyli podstawowych składników budulcowych skóry. Poza tym wspiera leczenie stanów zapalnych skóry, trądziku pospolitego i różowatego, a także chorób zwyrodnieniowych stawów i krzywicy. Pierwiastek jest niezbędny w procesach tworzenia struktur kości, tkanki łącznej i chrząstek.

Niedobory krzemu w organizmie widać gołym okiem: stan skóry wyraźnie się pogarsza, „marnieją” włosy i paznokcie. Skóra zmaga się z kolejnymi problemami, zaczyna błyskawicznie starzeć się, a włosy są łamliwe, nadmiernie wypadają i rozdwajają się im końcówki. Za mała ilość krzemu w ustroju odbija się również na paznokciach, które stają się kruche i łatwo się łamią. Warto zauważyć, że niedobory pierwiastka negatywnie wpływają też na kondycję kości i stawów.

Gdzie szukać źródeł krzemu?

Dzienne zapotrzebowanie na krzem wynosi 20-30 mg; należy mieć na uwadze, że wchłanianie pierwiastka w przewodzie pokarmowym mogą ograniczać fluorki, błonnik i magnez. Najlepszym, niezwykle bogatym źródłem minerału jest skrzyp polny, choć pewne jego ilości znajdują się też w warzywach, owocach, mięsie i produktach zbożowych. Jednak „niepozorny” skrzyp zawiera aż 60 proc. krzemu. Poza tym dobroczynny pierwiastek wchodzi w skład ptasiego rdestu, perzu, pokrzywy, podbiału i turzycy piaskowej.

Skrzyp polny można nabyć w aptece w postaci gotowych preparatów można też wybrać  suplementy pomagające w pielegnacji włosów i panznokci zawierające skrzyp polny w swoim składzie, które dostępne są w drogeriach. Oczywiście są też kosmetyki jak szampony zawierające ekstrakty ze skrzypu  polnego i odżywki do włosów których bazą jest ekstrakt ze skrzypu polnego lub po prostu możemy poszukać skrzypu na łąkach i polach i przygotować sobie z niego napar. Warto łączyć ją np. z pokrzywą, która korzystnie wpływa na włosy i panokcie. Płukanki ze skrzypu świetnie wzmacniają włosy. Należy jednak pamiętać, ze wszelkie kuracje ziołowe wymają czasu i cierpliwości – efekty nie pojawią się z dnia na dzień. Ale wytrwałość i systematyczność na pewno zostaną nagrodzone.

 

włosy i paznokcie wypadanie włosów potas skrzyp polny krzem
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: ewa
Ocena:
potwierdzam, niestety suplementy ze skrzypem to metoda dla wytrwałych, bo nie zadziałają od razu, mimo wszystko warto
Odpowiedź
Dodano: 21 Maj 2016
Autor: marta
Ocena:
ja brałam jakieś apteczne tabletki ze skrzypem i przez bardzo długi czas nic dobrego się nie działo, ale potem efekty wreszcie się pojawiły, gdzieś po 8-9 miesiącach stosowania
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach