43 798 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 888 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Skleroterapia – skuteczna recepta na pajączki i drobne żylaki?

Skleroterapia – skuteczna recepta na pajączki i drobne żylaki?Skleroterapia – skuteczna recepta na pajączki i drobne żylaki?
Leczenie żylaków, w zależności od stopnia zaawansowania zmian w organizmie, może odbywać się przy użyciu zróżnicowanych, bardziej lub mniej inwazyjnych, metod. Jedną z najpowszechniejszych jest skleroterapia, która polega na ostrzykiwaniu żylaków preparatem obkurczającym naczynia krwionośne. Jest ona stosowana najczęściej na początkowym etapie choroby, gdyż wówczas daje najbardziej spektakularne rezultaty. Jak dokładnie przebiega taki zabieg?
 

Jak powstają żylaki w kończynach dolnych?

To, dlaczego powstają żylaki, nie jest do końca wyjaśnione. Wiadomo jednak, jakie czynniki mogą mieć wpływ na ich pojawienie się –  są to wiek, płeć, otyłość, ciąże, a nawet występowanie rodzinne. Są one objawem patologii żylnego układu powierzchniowego, którego skutkiem jest nadciśnienie żylne. Krew rozciąga naczynia krwionośne od wewnątrz, co w efekcie objawia się poszerzeniem naczyń krwionośnych.

Na czym polega zabieg skleroterapii?

Skleroterapia najczęściej wykorzystywana jest przy leczeniu niewielkich żylaków lub teleangiektazji (tzw. pajączków, czyli śródskórnych poszerzeń żylnych).

Podczas zabiegu, do rozszerzonych żył i pajączków, iniekcyjnie podaje się specjalny roztwór ze środkiem obliterującym w postaci roztworu (przy drobnych żylakach i pajączkach) lub piany (przy większych żylakach). Wywołuje to kontrolowany stan zapalny, w wyniku którego następuje włóknienie i zrośniecie się naczynia krwionośnego, co daje efekt obkurczania się jego ścian, a naczynie przestaje być widoczne.

Jak przebiega zabieg skleroterapii?

Przed zabiegiem wykonuje się ultrasonografię dopplerowską, która pozwala na zweryfikowanie m.in. przepływu krwi w naczyniach. Sama procedura przeprowadzona jest w trybie ambulatoryjnym (tzn. nie jest wymagany pobyt w szpitalu). Wykorzystuje się do niej bardzo cienkie igły, a miejsca dotknięte zmianą chorobową nakłuwane są kilka lub kilkanaście razy. Zabieg jest niemal bezbolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia – występujący niekiedy ból jest związany z wydostawaniem się leku o właściwościach drażniących poza światło docelowego naczynia krwionośnego. Cały proces trwa około 20-30 minut, a krótko po nim można wrócić do normalnych aktywności – dokładny czas zależy od indywidualnych cech pacjenta i zaleceń lekarza.

Tuż po zabiegu konieczny jest około półgodzinny intensywny spacer, który uniemożliwia przeniknięcie zastosowanego podczas zabiegu roztworu do głównego układu krwionośnego i istotnie wpływa na proces gojenia.

Jakich efektów można oczekiwać?

Efekty skleroterapii nie są widoczne od razu, ponieważ samo podanie preparatu nie jest równoznaczne ze zwężeniem się naczynia: proces jego zamykania trwa nawet do 4 tygodni, a długość kolejnego etapu – procesu wchłaniania – waha się od kilku tygodni do nawet sześciu miesięcy. Krótko po zabiegu na skórze mogą być widoczne zasinienia, a przy większych naczyniach przez około dwa tygodnie można odczuwać lekki ból.

W zależności od indywidualnych cech pacjenta, dla uzyskania oczekiwanych rezultatów, może być konieczne powtórzenie procedury po minimum 3 tygodniach – jest to wynik tego, że nie zawsze podczas jednego zabiegu jest możliwość zamknięcia wszystkich naczynek. Jest to determinowane stopniem zaawansowania problemu. Warto jednak podkreślić, że docelowe wyłączenia naczyń są trwałe, ponieważ raz zamknięte żylaki bardzo rzadko otwierają się ponownie.

Czy skleroterapia jest skuteczna?

Skleroterapia jest metodą stosunkowo małoinwazyjną, a przy tym bardzo skuteczną – poprawa widoczna jest u ponad 90% pacjentów. Specjaliści z Horizon Medical Center podkreślają, że niesie ona za sobą niewielkie ryzyko powikłań, z których najczęstsze to zaczerwienienia, siniaki oraz obrzęki (często spowodowane koniecznością noszenia pończochy uciskowej). Jednak powikłania te najczęściej nie są istotne klinicznie, a defekt estetyczny jest krótkotrwały i ustępuje naturalnie w ciągu maksymalnie kilkunastu dni od zabiegu.

Zapraszamy na konsultację merytoryczną:

Horizon Medical Center

Domaniewska 39A, Warszawa

(Horizon Plaza)

leczenie żylaków skleroterapia skleroterapia na czym polega skleroterapia powikłania skleroterapia efekty

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 798 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 888 produktów w 209 kategoriach