45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rwa barkowa – przyczyny, objawy, zalecenia. To warto wiedzieć!

Rwa barkowa – przyczyny, objawy, zalecenia. To warto wiedzieć!Rwa barkowa – przyczyny, objawy, zalecenia. To warto wiedzieć!

Rwa barkowa (ramienna) –obok rwy kulszowej należy do tzw. korzeniowych zespołów bólowych. Są to zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku szyjnym, charakteryzujące się bólem karku i ramienia z promieniowaniem do przedramienia, rzadziej dłoni, klatki piersiowej i pleców. Ból zwykle nasila się przy poruszaniu głową, przy intensywnym wysiłku fizycznym, podczas długotrwałego przebywania w niezmienionej pozycji oraz w sytuacjach silnie stresowych. Zazwyczaj choroba dotyka osoby w starszym wieku, choć nie jest to regułą.

  • Co to jest rwa barkowa?

  • Jak leczyć rwę barkową?

Możliwe przyczyny schorzenia:

  • Szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – długotrwała, wieloletnia ciężka praca fizyczna lub wymuszająca przebywanie w niezmienionej pozycji,
  • Zaburzenia hormonalne w organizmie – pod ich wpływem może dojść do zmiany struktury kostnej np. w przypadku osteoporozy,
  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego – takie, jak: zwyrodnienie stawów , zwyrodnienie krążka międzykręgowego, neuralgia, dyskopatia, zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS).

Jak rozpoznać rwę barkową?

Wśród towarzyszących chorobie objawów wymienić należy:

  • Dokuczliwe napięcie mięśni szyi i karku – to jeden z pierwszych, często bagatelizowanych objawów sygnalizujących rwę barkową,
  • Mocny ból karku i ramienia – często pojawiający się po przebudzeniu, bez wyraźnej przyczyny oraz podczas poruszania głową, kichania i kasłania,
  • Promieniowanie w/w bólu – na ręce, plecy – głównie w okolicach łopatki, przednią, górną część klatki piersiowej,
  • Niedowłady kończyn górnych – wyraźne problemy z poruszaniem nimi,
  • Zaburzenia czucia w rękach – mające postać mrowienia lub pieczenia.

Typowy ból towarzyszący schorzeniu ma charakter ciągły, jest piekący, palący. Ostry ból trwa od kilku dni do nawet czterech tygodni. Zdarza się, że niespodziewanie ustępuje samoistnie , co nie oznacza jednak, że problem został zażegnany. W przypadku zaobserwowania objawów rwy barkowej, należy niezwłocznie zgłosić się do ortopedy lub neurologa, gdyż nie leczone schorzenie może doprowadzić nawet do zaniku mięśni Specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia, która na pewno pomoże.

Zalecenia:

Obok leczenia, w celu poskromienia rwy barkowej, bardzo ważnym jest stosowanie się do poniższych zaleceń:

  1. Unikaj dużego wysiłku fizycznego!
  2. Jeśli nie jest to absolutnie konieczne nie prowadź samochodu!
  3. Nie wykonuj nagłych, gwałtownych ruchów głową!
  4. Na tyle, ile to możliwe ogranicz aktywność fizyczną! Postaraj się znaleźć kogoś, kto chwilowo wyręczy cię w codziennych obowiązkach.
  5. Kontroluj swoją postawę ciała! Bezwzględnie stosuj się do zaleceń specjalisty. To bardzo ważne, bo niewłaściwa postawa może zniwelować postępy w leczeniu.
  6. Sumiennie wykonuj zalecone ćwiczenia! Prawdopodobnie lekarz lub terapeuta zaleci wykonywanie w domu ćwiczeń rozciągających.
  7. Zainwestuj w poduszkę ortopedyczną. Dzięki niej także w trakcie snu zapewnione będzie odpowiednia pozycja głowy i szyi.
nerwobóle ból ramienia rwa barkowa rwa ramienna zwyrodnienia kręgosłupa
Komentarze
Dodano: 12 Wrzesień 2016
Autor: Ania
Ocena:
czy z tą rwą barkową trzeba udać się po konsultację do lekarza?
Odpowiedź
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: Szczepan
Ocena:
Nie wiedziałem, że jest coś takiego, ale chyba to własnie mam, bo często mam taki ostry, promieniujący ból w tym miejscu.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Mój ojciec cierpi na rwę barkową. Mama kupiła mu ostatnio własnie ortopedyczną poduszkę i są zadowoleni, bo podobno pomaga.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach