43 465 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Psychoterapia a rozwój psychofizyczny

Psychoterapia a rozwój psychofizycznyPsychoterapia a rozwój psychofizyczny
Co tak naprawdę wskazuje, iż musimy sięgnąć po narzędzia związane z psychoterapią? Jakie są symptomy tego, iż znaleźliśmy się na swoistym „życiowym zakręcie”? Czy mogą to być uporczywe i permanentne stany lękowe, które pojawiły się po stracie bliskiej osoby, stres rzutujący w sposób destruktywny na moje relacje w gronie rodzinnym, a wywołany napięciami w miejscu pracy? A być może sygnałami znamionującymi konieczność umówienia się na pierwsze spotkanie z terapeutą będzie specyficzne, aczkolwiek częstokroć trudne do zdefiniowania, uczucie pustki, braku energii, chęci do podejmowania dalszych wyzwań, objawiające się bezwładem i rezygnacją, a nawet wyniszczającymi stanami depresyjnymi? Na te, jak i wiele innych pytań nierzadko sami, pomimo najszczerszych chęci, nie jesteśmy w stanie sobie odpowiedzieć. I to niezależnie od siły naszego charakteru, stopnia umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych czy nawet niezależnie od poziomu naszego wykształcenia i kultury społecznej, w jakiej przebywamy.
 

Sytuacje kryzysowe a rozwój psychofizyczny i duchowy

Co w takim wypadku możemy przedsięwziąć, by skutecznie stawić czoła nękającym nas demonom? Nie jesteśmy przecież zdani tylko na własne siły i zresztą nigdy nie byliśmy. Ludzie, zależnie od stopnia rozwoju cywilizacyjnego, w danej kulturze społecznej zawsze wypracowywali mechanizmy, dzięki którym mogli rozładować bagaż sytuacji emocjonalnych, konfliktowych czy kryzysowych z ich życia. Czasem w sukurs szło doświadczenie najstarszych członków rodu lub lokalnej społeczności, wraz z pojawieniem się różnorodnych zinstytucjonalizowanych systemów religijnych pomocą służyli duchowni przewodnicy różnych odłamów wspólnot religijnych.

Z czasem, wraz z rozwojem kultury i postępem technologicznym społeczeństwa zachodnie usystematyzowały sfery edukacji i nauk medycznych. One także, w pewnym stopniu, miały być wsparciem dla nas w rozwiązywaniu naszych problemów i podjęciu decyzji, w którą stronę skierować nasz rozwój psychofizyczny i duchowy.

Psychoterapia Poznań - współczesny sposób na rozwiązanie problemów

Dziś już jesteśmy na takim etapie zaawansowania i komplikacji naszej kultury społecznej i komunikacji międzyludzkiej, że powyższe formy „duchowego przewodnictwa”, „formowania rozwoju osobistego” czy też „wsparcia w niwelowaniu problemów natury psychologicznej”, nie zawsze wystarczają. Nie bójmy się więc zwrócić w stronę psychoterapii – jest to bowiem zespół mechanizmów i propozycji rozwiązania kwestii kryzysowych, wdrażanych w intymnej relacji pacjent-terapeuta. Mechanizmów zaistniałych w sposób jakby naturalny w obecnych czasach i będących najświeższym podejściem, sposobem zdefiniowania i rozwikłania problemów osobowościowych.

Co ciekawe, psychoterapia, w odróżnieniu od innych „szkół” i formuł ingerujących bezpośrednio w tak delikatną sferę jak rozwój człowieka nie dąży do brutalnego „uleczenia” pacjenta „na siłę”, nie chce do niczego zmuszać, nie tworzy surowych imperatywów moralnych, nie wartościuje postępków osoby terapii się poddającej. Bez zbytniej przesady możemy chyba podkreślić, iż jest to chyba pierwszy taki przypadek w długiej historii podejmowanych od wieków prób pomocy duchowej i psychologicznej dla drugiego człowieka, gdy po zawiązaniu relacji psychoterapeutycznej terapeuta-słuchacz ma za zadanie zrozumieć pacjenta w momencie kryzysu, ma także pomóc mu uświadomić sobie źródła, podłoże problemu i wspólnie wypracować sposoby radzenia sobie z nim, zamiast jak to proponowały formuły dawniejsze: oceniać, moralizować, a niekiedy nawet, piętnować i poniżać.

W poszukiwaniu dobrego psychoterapeuty warto przejrzeć internet, wpisując frazę „dobry psychoterapeuta Poznań” i zapoznać się z opiniami pacjentów.

psychoterapeuta psychoterapia rozwój psychofizyczny i duchowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 465 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach